banner15

Analistler İdlib için uyarıda bulundu

Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre İdlib’deki son rejim saldırılarını müteakiben 70 binden fazla insan evini terk etti

Analistler İdlib için uyarıda bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

On binlerce Suriyeli, Suriye rejiminin muhaliflerin elindeki son şehir İdlib’e düzenlediği ağır bombardımanların arasında şehirden kaçmaya devam ediyor. Ciddi bir insanlık dramı yaşanabileceği yönündeki ikazlar ardı ardına geliyor.

Suriye’deki birçok hastanenin bağlı olduğu Tıbbi Bakım ve Yardım Kuruluşları Birliği’nin (UOSSM) güvenlik direktörü Ahmed Dbis, “Asıl hedefleri insanları sağlık hizmetlerinden mahrum bırakmak, muhalif sağlık personelini öldürmek ve insanları kaçmaya zorlamak. Tam bir trajedi yaşanıyor şu anda,” diyor.

Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre İdlib’deki son rejim saldırılarını müteakiben 70 binden fazla insan evini terk etti. Şehirde halihazırda ülkenin başka yerlerinden kaçıp gelmiş 1 milyondan fazla muhacirin olduğu tahmin ediliyor. Şehirden kaçanlarsa Türkiye sınırına yakın yerlere sığındılar.

Saldırılar, bu ay içinde Rusya’nın ev sahipliğinde, rejim ile muhalefeti “ulusal diyalog” için bir araya getirilmesi maksadıyla Soçi’de yapılması planlanan konferansın da arifesine denk geldi. Daha önce BM himayesinde, Cenevre’de yapılan görüşmelerde bir netice alınamamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 10:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35