banner15

Analistlerden Hagel'e iki farklı yaklaşım

ABD kamuoyu ve Ortadoğu analistleri, Barack Obama tarafından ABD Savunma Bakanlığı'na aday gösterilen Chuck Hagel konusunda neredeyse ikiye bölünmüş durumda...

Analistlerden Hagel'e iki farklı yaklaşım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Savunma Bakanlığı'na eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel'i aday göstermesi farklı kesimlerden hem eleştiri hem övgü alıyor.  ABD'deki tartışmaların odağında ise Ortadoğu siyaseti var.

ABD'de yaşayan Arap analist Hüseyin Abdulhüseyin, Hagel'in Araplar için iyi bir tercih olmadığını, İran'a ılımlı yaklaşan Hagel'in, İran'ın Araplara karşı elini güçlendireceğini düşünüyor.

Hagel'in senatörlüğü sırasında hem Cumhuriyetçi hem Demokrat kesimlere yakın olmasına dikkat çeken Abdulhüseyin, Hagel'in senatörken Hafız Esad'la da görüşmüş olmasına rağmen uluslararası siyaset tecrübesi olmadığını söylüyor.

Abdulhüseyin, Hagel'in senatörlük tecrübesinin, Soğuk Savaş döneminde komünist Çin'le anlaşmanın yolunu bulunan eski Devlet Başkanı Richard Nixon ve eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın politikalarından etkilendiğini, Hagel'in petrol zengini İran'la anlaşmak ve iş yapmanın da pekala mümkün olduğunu düşündüğünü belirtiyor.

Abdulhüseyin, Hagel'in aynı zamanda Suriye'yle de müzakerelerde bulunmaktan yana olduğunu ve Suriye'de çözüm için yalnızca ''rejimin davranışını değiştirme''nin yeterli olduğunu düşündüğünü kaydediyor. Hagel ve John Kerry'nin, Irak, Lübnan ve diğer Ortadoğu ülkelerinde Suriye'nin yardımından faydalanılabileceğini düşündüğü de biliniyor.

Abdulhüseyin, bütün bunları belirttikten sonra, Hagel'in düşüncelerinin tehlikeli biçimde naif olduğunu söyleyerek ABD Savunma Bakanlığı için iyi bir aday olmadığını öne sürüyor. 

ABD'de yaşayan başka bir Arap analist olan Joyce Kerem ise Hagel'in Savunma Bakanı olmasının ABD'nin Ortadoğu politikasına taze bir soluk getirebileceği görüşünde. Kerem, Hagel'in İran, Arap-İsrail çatışması ve ABD'nin bölgedeki güvenirliğinin dibe vurması bakımından dengeli bir politika yürütülebileceğini düşünüyor.

Hagel'in senatörlüğü sırasında Irak savaşını Vietnam'a benzettiğini belirten Kerem, Hagel'in 2006'da da İsrail'in Lübnan'a saldırmasını eleştirmiş olmasına önem veriyor. Hagel'in, daha önce yazdığı bir kitapta, Hizbullah ve El-Kaide'nin Filistin'in ''kendini yönetme hakkı''nı sahiplenerek ABD ve İsrail'e karşı şiddet kullanmada haklı bir gerekçeye kavuşmasından dolayı içlendiği de biliniyor.

Joyce Kerem, ayrıca, Hagel'in İran'a bakışının ona özgü olmadığını, geçmişte Ronald Reagan tarafından da benzer politikaların yürütüldüğünü savunuyor.

Joyce Kerem, son olarak, Hagel'in Obama'yla birlikte Ortadoğu'daki savaşa artık son vermek ve ABD'nin savunma harcamalarının azaltılması gerektiğini düşündüğünü iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35