banner39

Annan, Esad'a bir dizi öneri sundu

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye Lideri Beşşar Esad'a sunduğu öneriler konusunda ''Görevim zor ama iyimserim'' dedi.

Ortadoğu 11.03.2012, 19:52 11.03.2012, 19:52
Annan, Esad'a bir dizi öneri sundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Temaslarda bulunmak üzere yarın Türkiye'ye gelecek BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a ''bir dizi somut öneri'' sunduktan sonra, görevinin zorluğuna rağmen ''iyimser'' olduğunu bildirdi.

Annan, Suriye Devlet Başkanı ile ikinci görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Beşşar Esad'a sahada gerçekten etkisi olacak ve bu krize son verecek süreci başlatmaya yardımcı olacak somut öneriler dizisi sunduğunu belirterek, görüşmelerin şiddetin ve cinayetlerin derhal durdurulması, insani yardım kuruluşlarının ülkeye girişi ve diyalog başlatılması konularında yoğunlaştığını kaydetti.

Gerçekçi yanıtın değişimi kabul etmek ve demokratik, barışçıl, istikrarlı, çoğulcu ve insan hakları temelinde refah bir Suriye'nin kalıcı temellerini atacak reformları benimsemek olduğunu ifade eden Annan, ''Devlet Başkanı Esad'a (Rüzgarın yönünü değiştiremezsin, öyleyse yelkeninin yönünü değiştir) diye bilinen eski Afrika özdeyişini anımsattım. Çok kısa süredir buradayım, görüştüğüm hemen herkes barış istiyor. Şiddetin durmasını istiyor. Hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek istiyor. Evet iyimserim, zor alacak ama umut etmeyi sürdürmeliyiz'' diye konuştu.

Yarın akşam geç saatlerde Ankara'ya gelecek olan Annan, temaslarının ardından Salı günü Türkiye'den ayrılacak.

Kofi Annan'ın incelemelerde bulunmak üzere Hatay'a gidip gitmeyeceği konusunun ise henüz netlik kazanmadı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?