banner39

Annan: Şam'a 48 saat içinde heyet gidiyor

BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi Annan, heyetin Suriye hükümeti ile ateşkes gözlemcilerinin nasıl konumlandırılacağını görüşeceğini söyledi

Ortadoğu 03.04.2012, 14:40 03.04.2012, 14:40
Annan: Şam'a 48 saat içinde heyet gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan 48 saat içinde Şam'a bir BM heyeti gideceğini söyledi.

BM eski genel sekreteri Şam'a gidecek öncü heyetin Suriye hükümetiyle, ateşkesi kontrol edecek Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin ülkede nasıl konumlandırılacağını görüşeceklerini söyledi.

Öte yandan, BBC'nin haberine göre, Uluslararası Kızıl Haç Örgütü'nün başkanı Jakob Kellenberger, gözaltında tutulan kişilere erişme olanaklarını ve yardım operasyonlarının genişletilmesini görüşmek amacıyla Şam'a gidiyor.

Kofi Annan tarafından sunulan ve Suriye hükümeti tarafından kabul edildiği bildirilen Arap Birliği ve BM destekli barış planı ilk aşamada bir ateşkes sağlanmasını öngörüyor.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan dün "Suriye'nin 10 Nisan tarihine dek 6 maddeli barış planının kısmen uygulanmasını kabul ettiğini" açıklamıştı. 

Plana göre ateşkesin uygulanışı BM gözlemcileri tarafından denetlenecek.

Arap Birliği ve BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın hazırladığı plan, BM gözetiminde, tüm tarafların şiddete son vermelerini öngörüyor.
Plan, askerlerin ve ağır silahların kentlerden çekilmesini, mahkumların serbest bırakılmasını, insani yardımlara izin verilmesini ve gazetecilere yönelik sınırlamaların kaldırılmasını içeriyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin kapalı oturumunda üye ülkelerin temsilcilerini Suriye konusunda bilgilendiren Annan, Konsey'den barış planının kısmen uygulanması için öngörülen 10 Nisan mühletine ve bundan 48 saat sonra da tam ateşkes ilan edilmesine destek verilmesini istemişti.

Annan'la yapılan toplantıdan sonra basına bilgi veren ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice, "Çeşitli sözlerin verilip bozulduğunu çok gördük. Geçmiş deneyimler yüzünden, Suriye'nin Annan planını uygulaması konusuna kuşkuyla bakıyoruz." dedi ve çatışmaların yatışacak yerde, tırmanması olasılığına karşı uyardı.

Daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şam'ın kabul ettiği, 6 maddeli barış planının açık uçlu olmadığını söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü