banner39

Annan, Suriye için asker istedi

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'ye gönderilecek gözlemci komisyonu için bazı ülkelerden asker talebinde bulundu

Ortadoğu 05.04.2012, 12:25 05.04.2012, 13:38
Annan, Suriye için asker istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Suriye kriziyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Annan'ın sözcüsü, Suriye'deki gözlem misyonu çerçevesinde bazı ülkelerden asker istendiğini açıkladı. İki gündür Suriye askerlerinin, kuşatma altındaki kentlerden çekildiği haberleri geliyordu. Annan'ın sözcüsünden bu haberleri doğrulayan bilgiler de geldi.

ATEŞKES TARİHİ BELLİ OLDU

Annan'ın sözcüsü ülkedeki taraflar arasında gerçekleşecek ateşkes için tarih de verdi. Ateşkesin 10 Nisan'dan sonraki 48 saat dolmadan yürürlüğe girceği belirtildi.

ESAD ASKERİNİ YAVAŞ YAVAŞ ÇEKİYOR

Suriye hükümetinin dün açıkladığı, "Ordunun bazı şehirlerden çekildiği" haberinin de Annan tarafından doğrulandığı bildirildi.

Annan'ın sözcüsü Ahmet Fevzi, Suriye'nin bazı bölgelerden askerleri çektiğini bildirdiğini söyledi.

Fevzi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed hükümeti yetkililerinin, aralarında Dera, İdlib ve Zabadani'nin de bulunduğu bazı yerlerden askerlerin çekilmesine başlandığını kendilerine söylediğini kaydetti.

Sözcü, İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, Suriye'de ateşkesin 10 Nisan'dan sonra en geç 48 saat içinde başlamasının beklendiğini ifade etti. Fevzi, tarafların her türlü şiddeti durdurması için Nisan ayının 10'unda saatin çalışmaya başlayacağını kaydetti.

RUSYA'DAN DESTEK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, yaptığı son konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yönelik ültimatomlar içermediği müddetçe Suriye konusundaki bir BM Güvenlik Konseyi teklifini destekleyebileceklerini ifade etti. 

TÜRKİYE'DEN ASKER İSTENMEDİ

Annan'ın Türkiye'den ise asker istemediği belirtildi.

Dışişleri kaynakları, BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın Türkiye'den asker istemediğini açıkladı. Ancak Dışişleri Bakanlığı'ndan şimdiye kadar bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?