banner39

Annan Suriye için tarih verdi

"Suriye'deki şiddet 12 Nisan sabah 06.00'ya kadar bitmeli"

Ortadoğu 06.04.2012, 10:26 06.04.2012, 10:26
Annan Suriye için tarih verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Esad yönetimine, Suriye'deki şiddet ve çatışmaların 12 Nisan sabahı saat 06.00'ya kadar bitmesi gerektiği uyarısında bulundu.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, BM Genel Kurulu'na Cenevre'den video konferans aracılığı ile Suriye brifingi verdi. Anan, Suriye hükümetinin verdiği sözü hatırlatarak, şiddetin ve çatışmaların 12 Nisan sabah saat 06.00'ya kadar bitmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Annan, "Şam yönetimi, 12 Nisan sabah saat 06.00'ya kadar ülkedeki şiddetin son bulması için verdiği sözü yerine getirmelidir. Buradan Esad yönetimini ve muhaliflerin komutanlarını açık şekilde talimatlara uymaları konusunda uyarıyorum. Biz tank, helikopter, havan topu, silah ve diğer tüm şiddet biçimleri olan cinsel istismar, işkence, infaz, adam kaçırma, evlerin yıkımı, zorla yer değiştirme ve çocuklara olan kötü davranışların son bulmasını sağlamalıyız. Muhaliflerle konuşarak, hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda derhal gerekli adımı kendilerinden atmaları noktasında talebim oldu. Ülkedeki durum değişkenlik göstermekte ve yerleşik bir çizgisi yok. Ülkedeki barış, güvenilir bir barış süreci olmadan sağlanmayacaktır. Ülkedeki güvenlik ve özgürlük güvence altına alınmalıdır. Bunun içinde ilgili tarafların işbirliği yapması gerekmektedir" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon ise, "Suriye hükümeti, krizi çözmek için özel temsilci Annan'ın 6 maddelik barış planı önerilerini kabul etmesine rağmen, şiddet ve sivil alanlardaki saldırlar durmamıştır. Suriye'deki durum kötüleşmeye devam ediyor" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü