banner39

Antibiyotik yerine 'virüs çağı' başlıyor

Dünya genelinde bilinçsiz antibiyotik tüketimi sonucunda bakteriler bu ilaçlara karşı direnç kazanıyor. Fransa'da yapılan araştırmalar sonucu dirençsiz kalan antibiyotikler yerine yeni virüs tedavileri uygulanacak.

Ortadoğu 29.02.2016, 11:53 29.02.2016, 12:02
Antibiyotik yerine 'virüs çağı' başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da trafik kazası sonrası bacak enfeksiyonu geçiren bir kişinin tedavisinde antibiyotiklerin yetersiz kalması yeni bir tedavi yönteminin ilk adımını başlattı. Avrupa Birliği'nin sağlık uzmanları, antibiyotiklere dirençli süpermikroplardaki artışın eşi benzeri görülmedik bir düzeye ulaştığı uyarısının ardından yeni çalışmalar başlamıştı.

Post antibiyotik dönemi olarak adlandırılan bu dönemde bazı kit maddeleri ile enfeksiyona yol açan bakteri türleri belirlenerek, tedavilere başlanabilecek.

Araştırmacılar, ölümlere sebep olan enfeksiyonların hızlı şekilde tanınarak uygun antibiyotiğin verilmesi için "stafilokok" (staphylococcus aureus) adlı bakterinin direncinin geliştirilmesi üzerinde çalışmalar yapıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), durumun kritik bir noktaya geldiğini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa'dan sorumlu yetkilisi Zsuzsanna Jakab, ''Antibiyotikler çok kıymetli bir bilimsel keşif. Fakat bu ilacı umursamıyor, aşırı kullanıyor, yanlış alıyoruz. Şimdi de karşımızda hiçbir ilacın yenemediği süpermikroplar var.'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?