Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet dinmiyor

Arakan'da 10 Müslümanın öldürülmesi ile başlayan olaylarda şu ana kadar yüzlerce Müslüman ölürken 100 bini ise yurdundan oldu

Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet dinmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletindeki Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin çelişkili bilgiler geliyor. Şu ana kadar olay bölgesine girebilen tek yabancı ekip olan Birleşmiş Milletler'in yardım ekipleri, ölü sayısının ne hükümetin verdiği kadar az, ne de aktivistlerin bildirdiği kadar yüksek olduğunu aktardı.

Yerel kaynaklar ve resmi makamlar, şiddet olaylarında hayatını kaybedenlere ilişkin oldukça çelişkili bilgiler veriyor.

Arakan (Rakhine) eyaletinin, Myanmar'ın Bengal Körfezi'ne bakan batı kıyısı boyunca uzanan oldukça büyük bir coğrafyayı kaplaması, yaşanan insani krizin boyutlarının sağlıklı olarak tespit edilmesini güçleştiriyor.

Sağlıklı bilgi alınmasını zorlaştıran etkenlerden biri de sokağa çıkma yasağı. Myanmar yönetimi ise halen, bölgeye hiçbir medya kuruluşunun girmesine izin vermiyor.

Myanmar resmi makamları, olayın "Rohingya Müslümanları ile Budistler arasında yaşanan bir çatışma olduğunu" ve ölü sayısının 80 civarında olduğunu açıklarken, Rohingya Müslümanlarının aktivist grupları ise rakamın çok daha yüksek olduğunda ısrar ediyor.

Aktivistler rakamların binlerle ifade edilecek düzeyde olduğunu bildirirken, şu ana kadar olay bölgesine girebilen tek yabancı ekip olan Birleşmiş Milletler'in (BM) yardım ekipleri, ölü sayısının ne hükümetin verdiği kadar az, ne de aktivistlerin bildirdiği kadar yüksek olduğunu aktardı.

BM ekipleri Arakan bölgesinin ücra noktalarında çok sayıda yerleşim yeri olduğuna dikkati çekerek, can kayıplarının hemen tespit edilmesinin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Ekipler, bölgedeki en acil sorunun barınma ve beslenme olduğunu, BM'nin acil gıda yardımında bulunmak için çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

ÇATIŞMALARIN YAVAŞLADIĞI BİLDİRİLİYOR

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Myanmar yönetimi önceliğini olay bölgesindeki çatışmayı kontrol altına almak olarak belirledi.

Yerel kaynaklar ise çatışmaların nispeten yavaşladığı bilgisini doğruluyor. Yaklaşık 100 bin Rohingya Müslüman'ın yerinden edildiği bölgede, sıkı yönetim ilan edilmiş durumda.

Bu arada, Myanmar'ın diğer bölgelerinde yaşayan Müslümanlara yönelik herhangi bir olumsuzluk yaşanmamış olması, Arakan olaylarının dini bir çatışma olmaktan çok etnik bir çatışma olabileceği şeklinde de değerlendirmelere neden oluyor.

Bölgedeki gözlemciler, Myanmar'da iktidarda 2010'dan beri seçimle işbaşına gelmiş bir hükümetin olduğunu, ülkede bir reform sürecinin sürdüğünü ancak son olayların bu süreci tehlikeye atabileceği uyarısında bulunuyor.

SORUNUN KÖKLERİ ESKİLERE DAYANIYOR

Son olayların, bir Budist kadının bir grup Rohingya Müslüman'ının cinsel istismarına maruz kalmasının ardından Budist grupların saldırısıyla başladığına dikkat çekilmesine karşılık, sorunun çok daha köklü toplumsal ve etnik temelleri bulunuyor.

Myanmar'da "milliyetsiz insanlar" statüsünde olan yüzbinlerce Rohangya Müslümanı, Myanmar yönetimince vatandaş olmayan yabancı kimseler muamelesi görüyor.

Bengal etnik kökekine oldukça yakın bir topluluk olan Rohingya Müslümanları, Bengalcenin bir diyalektiğini konuşuyor.

Bangladeş yönetimi, Rohingya Müslümanların tarihsel olarak şu an bulundukları bölgenin halkı olduğunu savunurken, Myanmar yönetimi ise bu kimselerin 1948'den sonra yerleştiklerini iddia ediyor. Kesin olan ise, Rohingya Müslümanlarının Bangladeş ve Myanmar arasında hareketli bir topluluk olduğu.
Bazı kaynaklara göre ise, Rohingyalı Müslümanların son 60 yıldır Arakan eyaletinde bir sorun haline gelmelerinin nedeni, dönemin İngiliz sömürge yönetiminin bölgeye çok sayıda Müslüman naklederek nüfus dengeleriyle oynaması.

Diplomatik kaynaklar, insani kriz sorunun aşılarak kalıcı bir çözüme ulaşılmasının ancak Bangladeş ve Myanmar başta olmak üzere bölge ülkelerinin bir araya gelmesiyle mümkün olacağı görüşünde.

100 BİN MÜSLÜMAN BÖLGEYİ TERK ETTİ

Myanmar'daki yardım ekipleri, ülkenin batısında, Budistler'in saldırıları ve yaşanan şiddet olayları yüzünden 100 bin kadar insanın evlerini terkedip başka bölgelere kaçtığını bildiriyor.

10 Müslümanın bir otobüsten indirilerek katledilmesiyle doruğa çıkan şiddet olaylarında, resmi rakamlara göre, 80'i aşkın Müslüman ölmüş, 1000'i aşkın ev de tahrip edilmişti.

Dünya Gıda Programı, evlerinden olan insanların üçte ikisine acil gıda yardımı yapıldığını kaydediyor. Bangladeş, kara ve deniz yoluyla kendi topraklarına girmek isteyen mültecileri geri çeviriyor.

Bangladeş yetkilieri ülkede yüzbinlerce Arakanlı mülteci bulunduğunu ve daha fazla mülteci kabul edemeyeceğini belirtirken, insan hakları grupları Bangladeş'in Myanmar'dan gelen mültecilere sınırlarını kapatma kararını eleştiriyor ve bunun devletler hukukuna ters düştüğünü belirtiyorlar.

Çatışmaların azalmasına rağmen insanların kaçmaya devam ettiği, hem ülke içinde, hem de Bangladaş sınırına doğru göçlerin sürdüğü belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39