banner39

Arap Baharı bitti, sıra Tavuk Devrimi'nde

Yemen, Sudan, Tunus ve İran'da ekonominin kötüye gidişini protesto eden göstericiler, "Ekmek", "Açlar", "Tavuk" devrimi yapmakla tehdit etti.

Ortadoğu 30.07.2012, 11:36 30.07.2012, 12:26
Arap Baharı bitti, sıra Tavuk Devrimi'nde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yoksul Arap ülkeleri arasında yer alan Yemen'in başkenti Sana'daki Sittin Meydanı'nda hayat şartlarının zorlaşması ve gıda krizinin tırmanışa geçmesi, hükümetin bu duruma çözüm bulamaması protesto edildi.

Protestocular 10 milyondan fazla kişinin açlıkla mücadele ettiğini belirterek, "Ekmek" devrimi olarak isimlendirdikleri halk devrimi yapmakla tehdit etti.

UNESCO verilerine göre ülkede 2012 yılında bebek ölümlerinde yüzde 60 oranında artış olduğu, ölümlerin yetersiz beslenme ve hastalıklardan kaynaklandığı bildirildi.

Sudan'da ise yaklaşık bir aydır devam eden gösterilerde halk, hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerini, yakıta verilen devlet desteğinin kaldırılmasını protesto etti.

Başlarında muhalif Halk Konferansı Partisi Genel Sekreteri Hasan et-Tarabi'nin bulunduğu protestocular, hükümeti ağır şekilde eleştirdi ve "Açlar" devrimi yapmakla tehdit etti.

ABD'nin, geçen yıl petrol rezervlerine sahip Güney Sudan'a saldırması sebebiyle Sudan'a ekonomik yaptırımlar uygulaması, ülkenin ekonomik durumunu daha da kötüleştirdi ve yıllık enflasyon yüzde 30'a ulaştı.

Tunus'ta da ülkedeki fakirliği protesto etmek için birçok gösteri düzenleyen halk, son olarak Arap Baharı'nın başladığı şehir olan Sidi Bu Zeyd'de gösteri yaptı.

Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, yaptığı açıklamada, halkın taleplerinin giderilmemesi halinde ikinci devrimin gerçekleşebileceğini söyledi.

İran'da ise tavuk fiyatlarının 3 kat artırılması, ülkede gösterilere yol açtı.

Halk bu gösterileri "Tavuk Devrimi" olarak adlandırdı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü