banner15

'Arap Baharı, İslam kışına dönüşebilir'‎

İsrail Ordusu komutanlarından General Eyal Eisenberg, Arap dünyasında son dönemde meydana gelen devrimler ve Türkiye ile bozulan bağların, Ortadoğu'da bir bölgesel savaş olasılığını artırdığını söyledi

'Arap Baharı, İslam kışına dönüşebilir'‎

İsrail ordusundan "bölgesel savaş uyarısı" geldi. İsrail Ordusu İç Cephe Komutanı General Eyal Eisenberg, Arap dünyasında son dönemde meydana gelen devrimler ve Türkiye ile yaşanan krizin Ortadoğu'da bir bölgesel savaş olasılığını artırdığını öne sürdü.

Ulusal Güvenlik Etüdleri Enstitüsünce Tel Aviv'de düzenlenen bir konferansta konuşan General Eisenberg, Arap dünyasında son dönemde meydana gelen devrimler ve Türkiye ile bozulan bağların Ortadoğu'daki bölgesel savaş olasılığını arttırdığını savundu.

"Arap Baharı"nın, 'radikal İslamcı' Kış"a dönüşebileceğini, "İslamcı Kış"ın ise bölgesel savaşa yol açabileceğini iddia eden Eisenberg, İran'ın nükleer programını terk etmediğini, Mısır'da ordunun çöktüğünü söyledi.

Yedioth Ahronoth gazetesince yansıtılan konuşmasında Lübnan'da Hizbullah'ın giderek büyüdüğünü ve İsrail'e zarar verme arzusunu kaybetmediğini de ifade eden İsrailli General, "Türkiye ile bağları ise, en iyi durumda değil" ifadesini kullandı.

General Eisenberg, "radikal İslamcı Kış'ın", kitle imha silahların da kullanılabileceği tüm bölgeye yayılan bir savaş olasılığını gündeme getireceği" iddiasını da dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35