Arap Baharı'ndan Suriye'de iç savaşa!

Tunus'la başlayan Arap Baharı, Suriye'de artık bir iç savaşa dönme sinyalleri veriyor

Arap Baharı'ndan Suriye'de iç savaşa!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bülteni Araştırma Masası Arap Baharından bir krize sürüklenen Suriye'deki gelişmeleri ele alan bir dosya hazırladı.

Suriye'deki gelişmelerin stratejik ve siyasi boyutunun yanı sıra uluslararası dengeler açısından da ne anlama geldiğinin anlaşılmasına katkıda bulunacak bu çalışma ezberlerin dışına çıkan yaklaşım sunuyor. İbrahim Tığlı'nın Dünya Bülteni'nde yayınlanan makalelerden derlediği dosya krize farklı açılardan bakma imkanı veriyor.

Dünya Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Akif Emre'nin bir makalesi ile başlayan çalışmada 24 makale yer alıyor. Akif Emre "Bu kez müdahaleyi isteyen Şam" başlıklı Suriye'nin Türk uçağını düşürmesi sonrası süreci değerlendirdiği yazısında bir yıldan fazla bir süredir devam eden Suriye'deki muhalif isyanın ardından Türkiye'nin adeta Batılı ülkeler tarafından olayın içine itilmek istendiğini belirterek Batılı ülkelerin Rusya'yı karşılarına almak pahasına muhalifler için savaşa girmeye niyetinin olmadığını, artık muhaliflerin de fark ettiğini ifade ediyor.

Dosyada ayrıca Tarık El Humeyid, Mustafa Özcan, Jeffrey White, Adam Garfinkle, Kofi Annan, Rami G. Huri, Henry Kissinger, Michel Chossudovsky, Abdülilah Belkaziz, Aleksandr Anatoyeviç Hramçihin, Alex Vatanka, Joshua W. Walker, Sami Mubayed, Ali el Abdullah, Subhi Hadidi, Ureyb er Rantavi, Sinan Özdemir ve Ertuğrul Aydın'ın birinci yılını dolduran Suriye krizini farklı açılardan ele alan makaleleri bulunuyor.

DOSYA İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2012, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER