banner39

Arap Baharı'nın anayasası Avrupa'dan!

AB, halk isyanları ile yıllar süren diktatörlükleri deviren Arap coğrafyasındaki yeni anayasa hazırlama çalışmalarına el attı; ilk durak Tunus

Ortadoğu 04.10.2011, 12:17 04.10.2011, 12:55
Arap Baharı'nın anayasası Avrupa'dan!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Konseyi, yeni Tunus'un anayasasının yazılım çalışmalarına doğrudan müdahil oluyor.
Bu amaçla, 47 üyeli Konsey'in oluşturduğu anayasa hukuku uzmanları, yeni seçim yasası ve anayasa hazırlıklarına "yardımcı olmak amacıyla" Tunus'a gitti bile..

Devrimin hemen ardından ülkeye gönderilen Avrupalı hukukçuları "onarım ekibi" olarak tanımlayan Konsey Genel Sekreteri Thorbjoern Jagland, uzmanların danışmanlık görevi üstleneceğini açıkladı.

"Onarım ekibinin" üyeleri içinde 10 Avrupa ülkesinden hukukçu bulunduğu belirtilirken, benzer bir ekibin Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan devletlerde "Avrupa standartlarına uygun" anayasalar kabul edilmesinde önemli bir rol oynadığı ifade edildi.

Jagland, "herhangi bir jeo-stratejik, askeri ya da ekonomik çıkarımız yok" derken, Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler'in bir uzantısı olmadıklarını savundu, "başkalarına taşeronluk yapmıyoruz" ifadesini kullandı.

MADDİ YARDIM

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün yaptığı açıklamada Arap Baharı'nı gündemlerine aldıklarını açıklamış, Tunus'taki anayasa çalışmalarının koordinasyonunda koordinatör rolü üstlendiklerini belirtmişti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise, Mısır'da Mübarek'in devrilmesinden sonra bölgesel ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda Kuzey Afrika'daki ülkelere sivil devrimleri desteklemek için 1.3 milyar dolarlık yardım sözü vermişti. Ashton bu sözü verirken yaptığı konuşmada "anayasa yapımı ve sivil toplum konuları"nın altının desteklenmesinin öncelikleri arasında olduğunun altını çizmişti. Bu kapsamda AB, Tunus'a 23 milyon dolarlık acil yardım paketini onaylamıştı.

"DİNİ YA DA RADİKAL UNSUR OLMAYACAK"

Tunus yetkilileri de, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu "anayasa heyetinin" ziyareti sonrası yaptıkları açıklamalarda, ülkenin kurumların temsilcileri ile yeni bir anayasa hazırlanması konusunda muhtemel yardımların tartışıldığını kaydetti.

Heyete başkanlık eden  Gianni Buquicchio, eski Sovyet bloku ülkelerinin aksine Tunus'un ''birinci sınıf hukuk uzmanları ve çalışan bir hukuki kültürü "olduğuna dikkat çekerken, yeni Tunus anayasasında, "herhangi bir dini ya da radikal unsur" olmayacağına inandığını söylemeyi de ihmal etmedi.

Yorumlar (1)
Müslüman 11 yıl önce
sahne kurulmuş, oyun belli. önceden diktatörlükle yaptıklarını şimdi "yasalar çerçevesinde" yapacaklar..
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?