banner39

Arap-Batı heyeti Mursi ile görüşecek

Tutuklu bulunan İhvan liderlerinden Şatır'ın görüşmeyi reddedip Mursi'yi işaret etmesi üzerine Arap - Batı heyeti şimdi Mursi ile görüşmenin yolunu arıyor

Ortadoğu 05.08.2013, 08:07 05.08.2013, 10:05
Arap-Batı heyeti Mursi ile görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır, tutuklu bulunduğu Tura Cezaevi'nde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed El Atiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Zayed Al Nahyan ve Avrupa Birliği (AB) Güney Akdeniz Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un da aralarında bulunduğu heyetle görüşmeyi reddetti.

İhvan kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şatır, Tura Cezaevi'nde kendisini ziyaret etmek isteyen Arap ve Batılı temsilcilerden oluşan heyetin görüşme teklifini geri çevirdi. Şatır, ülkeye gelen yabancı heyetlerle görüşme yetkisinin, ordunun yönetime el koymasının ardından görevden alınan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye ait olduğunu söylerek, heyetin Mursi ile görüşmesini talep etti.

Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan da resmi internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, "Mısır halkını temsil eden biri varsa o da anayasal olarak bu ülkenin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'dir. Meşru makamlarla görüşmek isteyen tüm heyetler Mursi'ye yönelmelidir. Çünkü 'çözüm anahtarını' taşıyan kişi odur" ifadelerine yer verdi.

HEYET MURSİ İLE GÖRÜŞECEK

Heyet şimdi, Şatır ile başarısız görüşme girişiminin ardından Mursi ile bir araya gelmenin yolunu arıyor.

Şatır ile görüşme girişiminin neden başarısız olduğuna ilişkin açıklama yapılmazken heyetin önümüzdeki saatlerde Mursi ile görüşebileceği ancak konunun henüz netlik kazanmadığı öğrenildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?