banner39

Arap Birliği acil toplanacak

Suriye'de aralarında 50 çocuğun da bulunduğu 92 sivilin katledilmesi üzerine Arap Birliği acil toplantı kararı aldı

Ortadoğu 27.05.2012, 11:10 27.05.2012, 11:10
Arap Birliği acil toplanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği Dönem Başkanı Kuveyt, Suriye'nin Hule şehrinde onlarcası çocuk 92 kişinin katledilmesinin ardından Arap Birliği dışişleri bakanlarının acil toplanacağını bildirdi.

El Arabiya'nın haberine göre, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuveyt'in Suriye halkına karşı yapılanlara son vermek için önlemler almak ve durumu gözden geçirmek amacıyla olağanüstü toplantı yapılması için üye ülkelerle temasa geçeceği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, Hule'deki saldırı şiddetle kınanırken, Kuveyt'in ayrıca bölgesel ve uluslararası seviyede temaslara geçerek "uluslararası toplumdan kan dökülmesini durdurmak için sorumluluklarını üstlenmesini istediği" kaydedildi.

Bu arada Kuveyt'te aralarında bazı milletvekillerinin de bulunduğu yüzlerce kişinin Suriye Büyükelçiliği'nin önünde gösteri yaparak, katliamı kınadığı bildirildi.

Göstericiler, hükümetten Özgür Suriye Ordusu'na silah göndermesini de istedi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca KİK olarak uluslararası topluma "sorumluluklarını üstlenmesi" çağrısını yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri de dün Arap Birliği'ni acil toplantıya çağırmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?