banner39

Arap Birliği Dışişleri Bakanları'ndan ABD'ye çağrı

İsrail-Filistin barış müzakerelerinin "başarısızlığından" İsrail'i sorumlu tutan Arap Birliği Dışişleri Bakanları, ABD'ye müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısında bulundu

Ortadoğu 09.04.2014, 21:19 09.04.2014, 21:19
Arap Birliği Dışişleri Bakanları'ndan ABD'ye çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, İsrail-Filistin barış müzakerelerinin başarısızlığından İsrail tarafını sorumlu tutarak, ABD'ye müzakerelerin yeniden başlatılması için öncülük etmesi çağrısında bulundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleşen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail, barış sürecine bağlı kalmamış, müzakereler çerçevesinde salıvermesi öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu bırakmayı ve 1967 sınırlarının baz alındığı iki devletli çözüm temelinde bağımsız Filistin devletinin kurulmasını reddetmiştir" denildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, iki ülke arasındaki sorunun çözülmesi için harcadığı "yoğun çaba" takdir edilirken, ABD'den görüşmelerin yeniden başlatılması için öncülük etmesi istendi.

İsrail'in "Yahudi ülkesi" olarak tanınmasına kesin bir şekilde karşı olunduğu belirtilen açıklamada, "İsrail'in, Filistin'in demokrafik yapısını ve coğrafi konumunu değiştirmeyi hedefleyen tek taraflı uygulamalarının tümüne karşıyız. Öte yandan Arap ülkelerini, Filistin'e verdiği mali yardımı hızlandırmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, daha önce İsrail yönetiminin barış müzakereleri çerçevesinde 29 Mart Cumartesi günü salıverilmesi öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu serbest bırakmamasına tepki olarak, aralarında "BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması, Viyana Andlaşmalar Hukuku"nun da bulunduğu uluslararası 15 anlaşmaya imza attıklarını açıklamış, BM'ye bu konudaki resmi talepleri içeren bir mektup sunmuştu.

Filistin-İsrail barış müzakereleri, yaklaşık 3 yıl süren kesinti sonrası ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından geçen temmuz ayında yeniden başlamıştı. 9 ay boyunca gizli bir şekilde yürütülmesi kararlaştırılan müzakerelerde, sınır sorunu, Kudüs'ün statüsü, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri faaliyetleri ve Filistinli mültecilerin durumu gibi temel ihtilaf konuları ele alınıyor. Gözlemciler, resmi açıklama yapılmasa da müzakerelerde ciddi bir mesafe alınamadığını ifade ediyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?