banner39

Arap Birliği Hule için harekete geçti

Hule'de dün 50 çocuk ve 60 yetişkinin öldürülmesi üzerine Arap Birliği acil toplantı çağrısı yaptı

Ortadoğu 27.05.2012, 10:07 27.05.2012, 10:10
Arap Birliği Hule için harekete geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suriye'nin Hule şehrinde dün onlarcası çocuk yaklaşık 100 kişinin öldürülmesi konusunu ele almak üzere Arap Birliği'ne acil toplantı yapması çağrısında bulundu.

El Arabiya'nın haberine göre, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid El Nahyan, yaptığı yazılı açıklamada, sivillerin hedef alınmasına göz yumulamayacağını, katliamın, Suriye'de sivillere karşı şiddeti sona erdirmek için Arapların ve uluslararası toplumun gösterdiği ortak çabaların başarısızlığını gösterdiğini ifade etti.

Şeyh Abdullah, İslami ahlakın ve Arap etiğinin katliama izin vermediğini, değerleriyle gurur duyan bir millet olarak Suriye'deki masumları korumak için müdahale etmeleri gerektiğini belirtti.

Açıklamayı yayımlayan BAE resmi ajansı, Şeyh Abdullah'ın, Arap Birliği ve BM'nin özel Suriye temsilcisi Kofi Annan ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile bu konuda telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Öte yandan, İngiltere de katliamın ardından "güçlü bir uluslararası tepki vermek" için müttefiki ülkelerle görüşmeler yaptığını açıklayarak, acil bir "Suriye Halkının Dostları" toplantısına ev sahipliği yapmayı planladığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?