Arap Birliği İsrail'e baskı istedi

Arap Birliği Filistinlilere yönelik keyfi ve ırkçı uygulamaları kınayarak İsrail'e baskı yapılmasını istedi

Arap Birliği İsrail'e baskı istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği, uluslararası topluma İsrail'e "daha fazla baskı yapması" çağrısında bulundu.

Nekbe'nin (Büyük felaket) 68'inci yılı münasebetiyle birlikten yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Filistin halkına yönelik keyfi, ırkçı ve bölgede savaşın fitilini ateşleyecek uygulamaları kınandı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası topluma seslenilerek, "BM Genel Kurulu'nda Aralık 1948'de geçen mültecilerle ilgili 194 nolu karar başta olmak üzere uluslararası meşru kararların uygulanması için işgalle ayakta duran güç İsrail'e daha fazla baskı yapılmalı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, uluslararası kararlar gereği 1967 sınırları çerçevesinde başkenti Doğu Kudüs olan yaşanabilir bağımsız Filistin devleti kurularak halkına geri verilmediği sürece barışın gerçekleşemeyeceği vurgulandı.

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük felaket) olarak anıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 09:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa kızan
mustafa kızan - 3 yıl Önce

ARAP BİRLİĞİ isrile PETROL SATMASIN siyonistler FİLİSTİN TOPRAKLARINDA DOLAŞACAK NE UÇAK NE TANK NE DE ARAÇ ÇALIŞTIRABİLİR İLK BASKIYI PETROL SATMAYARAK BAŞLATABİLİRLER

banner39

banner36

banner37

banner35