banner39

Arap Birliği Kuveyt'te toplandı

Arap Birliği Zirvesi 14 liderin katılımıyla başladı. Zirvede, rejiminin "sivillere yönelik saldırıları" nedeniyle üyeliği 2011 yılında askıya alınan Suriye'nin koltuğu boş kaldı

Ortadoğu 25.03.2014, 13:02 25.03.2014, 13:11
Arap Birliği Kuveyt'te toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

25. Arap Birliği zirvesi, 14 liderin katılımıyla Kuveyt'te başladı.

Başkent'teki Beyan Sarayı'nda gerçekleşen zirvenin açılışında, önceki dönemin başkanı Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani konuşma yaptı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Irak, Bahreyn, Fas ve Umman'ın lider seviyesinde katılmadığı zirvede, rejiminin "sivillere yönelik saldırıları" nedeniyle üyeliği 2011 yılında askıya alınan Suriye'nin koltuğu boş kaldı. Zirveye katılan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba ise BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar el-İbrahimi'nin yanında oturdu.

Arap Birliği Zirvesi'nde başta Suriye krizi ve Suriyeli sığınmacıların yaşadığı insani dram, Filistin meselesi ve ortadoğu barış görüşmeleri olmak üzere birçok siyasi, güvenlik, ekonomik ve sosyal meselenin ele alınacağı belirtilmişti.

MISIR'IN İSTİKRARI

Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani, siyasi yönelimleri farklı kişilerin "terörist" olarak nitelendirilmesini kabul etmediklerini belirtti.

Al Sani, bir grubu yaftalamanın doğru olmadığını vurgulayarak, "Terörün her çeşidini kınıyoruz. Terör sınırları belli olan bir terimdir, sivilleri öldürme, korku salma ve binalara zarar verme eylemlerini içerir. Siyasi eğilimleri farklı olan kişilere terörist etiketi yapıştırılmasını kabul etmiyorum" dedi.

Al Sani, Mısır halkına seçtikleri yolda hayır dilediğini ve toplumun tamamını kapsayacak siyasi diyalog yoluyla, ülkenin istikrara kavuşmasını temenni ettiğini dile getirdi.    

"FİLİSTİN LİDERLERİ BÖLÜNMÜŞLÜĞÜ SONLANDIRMALI"

Filistin konusuna da değinen Al Sani, "Filistin liderlerini, bölünmüşlüğü sonlandırmaya ve anayasa yazma görevini yerine getirecek geçici ulusal koalisyon hükümeti oluşturmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Gazze'ye mali yardımları sürdürmeyi vaat eden Al Sani, Kudüs'ü desteklemek amacıyla Katar'ın 1 milyar dolarlık fon oluşturduğunu söyledi.

İsrail'in yaptığı Yahudi yerleşim yerlerinin Filistin-İsrail barışı önünde engel teşkil ettiğini vurgulayan Al Sani, Gazze'ye uygulanan haksız ablukanın kaldırılması için çaba göstermenin, Arapların tümünün görevi olduğunu kaydetti.

Al Sani, bir tarih zikretmeden, Filistinli taraflar arasında birleşmenin sağlanması için mini Arap zirvesi düzenlenmesi çağrısı yaptı.

"SURİYE KRİZİ ULUSLARARASI TOPLUMUN ÜZERİNDE BİR LEKE"

Suriye krizinin uluslararası toplumun üzerinde leke olarak kaldığını ifade eden Al Sani, "kimyasal silahların ve namluların" Suriye halkının taleplerini yok edemeyeceğini belirtti.

Al Sani, yeni anayasayı kabul etmesi dolayısıyla Tunus'u, ülkedeki sorunlar için diyalog yolunu seçtiği için Yemen'i, Darfur'da barışı sağladığı gerekçesiyle Sudan’ı kutladığını dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?