banner15

Arap Birliği Suriye'ye 'dur' diyecek

Arap Birliği, Mısır'ın başkenti Kahire'de bu akşam toplantı yapması planlanırken; Suriye'de beş aydır süren muhaliflere yönelik baskıların durdurulması için bir karar çıkacağı açıklandı

Arap Birliği Suriye'ye 'dur' diyecek

22 ülkenin üye olduğu Arap Birliği, Mısır'ın başkenti Kahire'de bu akşam yapacağı toplantıda, Suriye'de beş aydır süren muhaliflere yönelik baskıların durdurulması için karar çıkaracak.

Arap Birliği'nin Suriye toplantısı, eylemlerin başladığı Mart ayından buyana ilk olma özelliği taşıyor.

Arap Birliği yetkilisi, İngiliz Reuters ajansına, "Arap örgütünün Suriye hükümetinin 5 aydır muhalefetin gösterilerine karşı sürdürdüğü büyük baskıyı sona erdirmesi için karar çıkartacağını" belirtti.

İsmini vermek istemeyen bir yetkili birlikten çıkarılacak mesajın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a gönderileceği ve Suriye'deki olayların kabul edilemez olduğunun ifade edileceğini dile getirdi.

ESAD'A ULUSLARARASI BASKI ARTTI

Beşar Esad'a bağlı Baas güçleri Suriye'nin dört bir yanında muhaliflere yönelik operasyonlar düzenlemeye devam ediyor. Uulslararası kamuoyu Esad'ın Hama, Lazkiye, Der'a, Deyr ez Zor kentleri başta olmak üzere birçok yerde operasyon düzenlemesini eleştiriyor.

Arap devletleri ise teker teker Esad'dan desteğini çekiyor. bazı Arap devletleri Esad rejiminin uyguladığı katliamlar nedeniyle Suriye ile ilişkileri dondurma kararı aldı.

SURİYE'NİN ÜYELİĞİ ASKIYA ALINABİLİR

Yetkililer, Beşar Esad rejiminin halka yönelik baskısı nedeniyle Suriye'nin Libya örneğinde olduğu gibi Arap Birliği'ndeki üyeliğinin de askıya alınabilecğeini dile getiriyor.

Suriye'de 5 ayda 2200 kişi devletin sert önlemlerine karşı düzenlenen gösterilerde öldü.

 

Kaynak: Reuters

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 17:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35