banner39

banner35

Arap Birliği üye ülkeleri hangileri? Amaçları ne ?

Ortadoğu 16.10.2019, 10:33 16.10.2019, 18:13
Arap Birliği üye ülkeleri hangileri? Amaçları ne ?

Arap Birliği üye ülkeleri Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatını kınayan açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın ardından Arap Birliği üye ülkeleri hangileri sorusu akıllara geldi. 22 ülkenin üye olduğu milletler arası bir örgüt olan Arap Birliği'nde ilk ittifak 1936 yılında yapıldı. İşte o birliğe üye olan ülkeler

Arap Birliği üye ülkeleri hangileri? Kurucu ülkeler hangileri?

Arap Birliği'nde ilk ittifak 1936 yılında Irak ve Suudi Arabistan arasında yapıldı. Daha sonra 1944 yılında İskenderiye Protokolü ile Arap Birliğinin temelleri atıldı. Kurucu ülkeler arasında Irak, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Suriye yer almaktadır. Peki Arap Birliğinde yer alan 22 üye ülke hangileridir?

Arap Birliği 22 Arap ülkesinin üye olduğu milletler arası bir örgüttür. Arap ülkeleri arasında ilk ittifak 1936'da Irak ve Suudi Arabistan arasında gerçekleşmiştir. 1944'te imzalanan İskenderiye Protokolü ile Arap Birliğinin temeli atılmıştır.

Arap Birliği; Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan ve Suriye devletleri tarafından 22 Mart 1945'te Kahire'de kuruldu. Merkezi Kahire'de olan Arap Birliği'nin bugün 22 üyesi mevcuttur. Örgüt, Arap ülkeleri arasında ekonomik, kültürel, siyasi ve sosyal ilişkileri düzenlemek amacındadır. Ortak pazar ise 1965 yılında kurulmuştur. Birliğin genel sekreteri Ahmed Ebu Gayt'dır. Türkiye dâimi gözlemci statüsündedir.

Amaçları

1- Üye ülkeler arasında yakın iş birliğini gerçekleştirmek
2- Üye ülkelerin politikalarını koordine etmek
3 -Üye ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığını korumak

Yapısı ve Yönetimi

Konsey: Birliğin en üst yönetim organıdır ve genellikle dışişleri bakanları düzeyinde toplanır. Her üyenin bir oyu vardır ve kararların bağlayıcılığı sadece oy veren ülkelerle ilgilidir.

Genel Sekreterlik: Birliğin günlük faaliyetlerini yürütür ve üye ülkeler arasında koordinasyon sağlar.

Üye ülkeler

Irak

Suriye

Lübnan

Ürdün

Suudi Arabistan

Bahreyn

Katar

Birleşik Arap Emirlikleri

Umman

Yemen

Kubeyt

Mısır

Libya

Tunus

Cezayir

Fas

Moritanya

Sudan

Somali

Filistin

Cibuti

Komorlar

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?