banner39

Arap Birliği Zirvesi'ne geri sayım...

Gelecek ay Irak'ta yapılacak olan Arap Birliği Zirvesi'nde güvenlik önlemleri onaylandı

Ortadoğu 27.02.2012, 14:36 27.02.2012, 14:36
Arap Birliği Zirvesi'ne geri sayım...

Irak'ta son haftalarda şiddet olaylarının artmasına rağmen, Başbakan Nuri El Maliki, Arap Birliği zirvesinin gelecek ay Bağdat'ta yapılması planında bir değişiklik olmadığını bildirdi. Zirve için alınan güvenlik önlemleri de incelemelerde bulunan Arap Birliği tarafından onaylandı.

Maliki, 29 Mart'ta yapılacak zirveye bütün Arap Birliği üyelerinin katılmayı kabul ettiklerini, katılımın 13'ünün kral ve devlet başkanları düzeyinde olacağını bildirdi.

Irak Başbakanı, "Bazı Arap liderler, "yürüyerek gelmemiz gerekse bile, Arap Birliği zirvesine katılacağız dediler" şeklinde konuştu.

Arap Birliği'nin Bağdat'ta alınan güvenlik önlemlerini havaalanından zirvenin yapılacağı yere kadar denetlediğini ve onayladığını anlatan Maliki, Arap ülkelerine de katılma kararından dolayı teşekkür etti.

Bağdat'ta ise bir taraftan yoğun güvenlik önlemleri alınıyor, bir taraftan da inşaat çalışmaları ilerliyor. Güvenlik kuvvetleri sık sık tatbikatlar yapıyor. Zirvenin yapılacağı bölge şantiyeye dönüşmüş durumda. Yolları genişletme çalışmalarına öncelik veriliyor.

Zirvenin başarıyla geçmesi halinde, Irak'ın Arap Birliği içindeki konumunu güçlendireceği yorumları yapılıyor.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Arap Birliği kararlarına uyarak, Suriye'den rejimi ve muhalifleri zirveye davet etmeyeceklerini açıklamıştı.

Arap Birliği zirvesinin sonuncusu 2010 yılında Libya'nın Sirte kentinde yapılmıştı. Bağdat'ta yapılması planlanan zirve ise 2 kez ertelenmişti.

Irak'ta geçen hafta meydana gelen şiddet olaylarında 60 kişi ölmüş, terör örgütü El Kaide yeni saldırılar tehditinde bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?