banner39

Arap Birliği Zirvesinin ortak gündemi Suriye

Arap Birliği Zirvesine katılan Arap ülkelerinin liderleri, zirveyle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu, liderlerin açıklamalarında ağırlıklı olarak Suriye meselesi işlendi

Ortadoğu 26.03.2014, 11:02 26.03.2014, 11:02
Arap Birliği Zirvesinin ortak gündemi Suriye

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arap Birliği ülkelerinin liderleri Kuveyt'te bir araya geldi. Zirveye katılan liderler İslam dünyasında varolan gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı. Liderlerin gündeminde ağırlıklı olarak Suriye meselesi vardı.

Zirveye katılan liderlerin açıklamaları şu şekilde;

Ahmed El Carba;

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap BirliğiZirvesi'nde Suriye koltuğunun kendilerine verilmemesini eleştirerek, bunun rejimi katliamlarında cesaretlendirdiğini belirtti.

Carba, açılış oturumunda yaptığı konuşmada, zirvede Suriye sandelyesinin boş bırakılmasına dikkati çekerek, "Zirvede Suriye için boş bir sandalyenin yer alması, Beşşar Esad'a 'Sen öldürmeye devam et. Koltuk, savaşını bitirdikten sonra seni bekliyor' şeklinde açık bir mesaj gönderiyor" dedi.  

Arap ülkelerinde artık Suriyelilerin çıkarlarının gözetilmediğini savunan Carba, "Bu durum, Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri karmaşık hale getiriyor, Suriye'nin konumunu daha zorlaştırıyor. Esed rejiminin meşruiyetini kaybetmesinden sonra, Arap ülkelerinin başkentlerindeki Suriye büyükelçiliklerinin SMDK'ya devredilmesi gerekiyordu" diye konuştu.    

Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, 

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap BirliğiSuriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, "Suriye krizinin tüm bölgeyi tehdit ettiğini" söyledi.

Başkent Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'ne BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun adına katılan İbrahimi, konuşmasında, Suriye'deki kriz için siyasi çözüm bulunmasının önemine değinerek, "Suriye'de yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti. 2,5 milyon Suriyeli, mülteci olarak yaşıyor. Yaşanan bu trajediye bir son vermek için yardım edilmesi gerekiyor. Bu krizden çıkmanın yolu askeri değil, siyasi çözümdür" diye konuştu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman,

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, ülkesindeki "Suriyeli sığınmacılar sorununun tehdide dönüştüğünü" söyledi.

Süleyman, Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap BirliğiZirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkesindeki Suriyeli sığınmacılar sorununun tehdit boyutuna ulaştığını belirterek, "Suriyeli sığınmacıların Lübnan'ın toplam nüfusunun yüzde 32'sine tekabül ettiğini ve ülkesinin daha fazla sığınmacıyı himaye etmeye gücünün yetmediğini" dile getirdi.

Ürdün Kralı Abdullah,

Ürdün Kralı 2. Abdullah da zirvede yaptığı konuşmada, Suriye krizinin devam etmesine ve bölgede radikal grupların yayılmasına dikkati çekerek, "Radikal grupların yayılması, bölge ve dünya ülkeleri için felaketin habercisi" dedi.

Kral Abdullah, Filistin meselesine ilişkin "Arap Barış Planına ve uluslararası kararlara uygun iki devletli çözüme istinaden üzerinde yaşanılabilir Filistin devletinin kurulması, Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirir" diye konuştu.

Abdullah, ülkesinin Kudüs'ü korumak konusunda üzerine düşen tarihi ve dini görevini yerine getirmeye devam edeceğini dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Adli Mansur,

Mısır Cumhurbaşkanı Adli Mansur, "Tarih, 30 Haziran devriminde Mısır'ın yanında duranları kaydediyor. Yanlış tarafta duranları, tutumlarını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz" dedi.

Mansur, Kuveyt'in ev sahipliğinde düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Mısır halkı verilen desteği asla unutmayacak. Ülkemiz yol haritasının ikinci aşaması olan cumhurbaşkanlık seçimlerine, ardından da parlamento seçimlerine doğru kararlı adımlarla ilerliyor" diye konuştu.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi,

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, ülkesindeki zorlukların üstesinden gelmek için uluslararası topluma destek çağrısında bulundu.

Hadi, Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Hadi, "Çeşitli siyasi ve toplumsal kesimlerin katılımıyla yapılan ulusal diyalog görüşmeleri ile büyük yol katettik. Diyalog en iyi çözüm yoluydu. Ülkede resmi kurumlara, sivil ve askerlere yönelik terör, yıkım ve şiddet olayları nedeniyle karşılaştığımız zorluklara rağmen Yemenliler, Ulusal Diyalog Konferansı'nda alınan kararları uygulamakta kararlı" diye konuştu.

Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Velid Abdulaziz,

Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Velid Abdulaziz, Arap dünyasına "terörle mücadele işbirliği" çağrısında bulundu.

Abdulaziz, Kuveyt'in ev sahipliğinde düzenlenen 25.Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin, terörün "kökünü kazımak" için kendi topraklarında gereken güvenlik önlemlerini aldığını belirterek, "Arap dünyası, masum insanların hayatını kaybettiği bu tehditle mücadelede işbirliği yapmalı" dedi.

Abdulaziz ayrıca Filistin meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması için Arap dünyası olarak daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud,

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Arap liderlere, iç savaş nedeniyle büyük sorunlar yaşayan ülkesine terörle mücadelede gereken desteği verme çağrısında bulundu.

Mahmud, Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkenin çeşitli bölgelerinde ordu birlikleriyle çatışan Eş-Şebab hareketini kastederek, "Din adına insanları terörize ederek ülkede kaos ortamı yaratmaya çalışan El-Kaide bağlantılı örgütlerle mücadele eden Somali'ye gereken desteğin verilmesini istiyoruz" dedi.

Silahlı gruplardan kurtarılmış bölgelerde yaşayan halka ilaç ve gıda yardımı yapılmasını da talep eden Mahmud, Somali'ye destek için yeni bir girişim başlatılması çağrısında bulunarak, ülkesinin yeniden imarı ve devlet müesseselerinin inşası için maddi ve teknik desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman Bin Abdulaziz,

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman Bin Abdulaziz, "Suriye çıkmazı, güç dengelerinin değişmesini gerektiriyor" dedi.

Bin Abdulaziz, Kuveyt'in ev sahipliğinde düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin siyasetine değinerek, "Suudi Arabistan, kaynağı ne olursa olsun bütün terör olaylarını ve arkasında duran örgütleri kınıyor. Bölgedeki ülkelerin istikrarını sarsmayı hedefleyen her türlü girişimle mücadele edilmeli" diye konuştu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi,

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Suriye'de yaşanan krizin 21. yüzyılın en büyük trajedisi olduğunu söyledi.

Kuveyt'in ev sahipliğini yaptığı 25. Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, "Suriye krizi yıkıcı sonuçları ve yansımalarıyla 21. yüzyılın en büyük trajedisidir. Bu kriz sadece Suriye'nin değil, bütün dünyanın geleceğini tehdit ediyor" dedi.

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah,

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Arap ülkelerine "birlik, beraberlik ve anlaşmazlıkların bitirilmesi" çağrısında bulundu.

Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani, 

Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani, siyasi yönelimleri farklı kişilerin "terörist" olarak nitelendirilmesini kabul etmediklerini belirtti.

Kuveyt'in Havalli kentindeki Beyan Kasrı'nda gerçekleşen 25. Arap Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşan Katar Emiri Al Sani, bir grubu yaftalamanın doğru olmadığını vurgulayarak, "Terörün her çeşidini kınıyoruz. Terör sınırları belli olan bir terimdir, sivilleri öldürme, korku salma ve binalara zarar verme eylemlerini içerir. Siyasi eğilimleri farklı olan kişilere terörist etiketi yapıştırılmasını kabul etmiyorum" dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?