banner39

Arap Birliği'nden Filistin'in Balfour girişimine destek

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ebu Ali, Balfour Deklarasyonunun büyük bir suç olduğnu ve zaman aşımına uğrayamayacağını söyledi

Ortadoğu 01.08.2016, 11:51 01.08.2016, 11:52
Arap Birliği'nden Filistin'in Balfour girişimine destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliğinin Filistin ve işgal altındaki Arap topraklarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, "Balfour Deklarasyonu, Filistin halkına yönelik büyük bir suçtur. Yüz yıl bile geçmiş olsa zaman aşımına uğramamalıdır" dedi.

Ebu Ali, düzenlediği basın toplantısında, Balfour Deklarasyonu'nun zaman aşımına uğramayacak bir suç olduğunu ve hafıza, tarih, bölge, zihin ve vicdandan silinmeyeceğini söyledi.

Arap Birliğinin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Yahudilere vatan vadeden 1917 Balfour Deklarasyonu nedeniyle İngiltere'nin yargılanması girişimini desteklediğini belirten Ebu Ali, "Balfour Deklerasyonu, Filistin halkına yönelik büyük bir suçtur. Yüz yıl bile geçmiş olsa zaman aşımına uğramamalıdır." dedi.

Bunun yanı sıra İsrail'in Yahudi yerleşim yerlerini artırma girişimini kınayan Ebu Ali, Kudüs ve Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını da kapsayan Yahudi yerleşim yeri politikasının sonlandırılması için derhal somut adımlar atılması gerektiğini aktardı.

Ebu Ali, son olarak Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 11 evin yıkıldığını hatırlattı.

İsrail son dönemde Yahudi yerleşimciler için Doğu Kudüs'ün güney, kuzey ve doğu yönlerinden çevresine ve Batı Şeria'daki farklı bölgelere binden fazla konut yapacağı belirtilmişti.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, 26 Temmuz'da Moritanya'daki Arap Birliği Liderler Zirvesi'nde, Devlet Başkanı Abbas adına yaptığı konuşmada, İngiltere'nin Filistin'de Yahudiler için vatan vadettiği 1917 Balfour Deklarasyonu'na karşı bir dava açılması konusunda destek talep etmişti. Maliki, 1920-1948 yıllarındaki İngiliz Manda Yönetimi'nin son bulmasının ardından İsrail'in işlediği suçlara ilişkin bir dosya hazırlayacaklarını ifade etmişti.

İngiliz savaş kabinesinde Dışişleri Bakanı olan Arthur Balfour, 2 Kasım 1917'de, dönemin önde gelen Siyonist liderlerinden Lord Rothschild'e gönderdiği mektupta, Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması konusunda İngiliz hükümetinin destek vereceğini bildirmiş, söz konusu deklarasyon daha sonra Fransa, İtalya ve ABD'nin de desteğini almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü