banner39

Arap Birliğinden İsrail'e 'su' uyarısı

Arap Birliği, İsrail'in Filistin, Suriye ve Lübnan topraklarındaki su kaynaklarına yönelik ihlallerini sürdürmemesi konusunda uyarıda bulundu

Ortadoğu 27.10.2016, 08:42 27.10.2016, 08:42
Arap Birliğinden İsrail'e 'su' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliğince düzenlenen "İşgal Altındaki Arap Suları" başlıklı konferans, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı.

Birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, üç gün sürecek konferansın açılışında yaptığı konuşmada, su kaynakları meselesinin iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma kapsamında uluslararası ajandada önemli bir yer tuttuğuna dikkati çekti.

İsrail'i Arap dünyasının su güvenliği konusunda uyaran Ebu Gayt, "Filistin, Suriye ve Lübnan topraklarındaki su kaynaklarına yönelik ihlallerini sürdürmemesi" gerektiğini kaydetti.

Söz konusu ülkelerdeki su kaynaklarının, İsrail tarafından çalındığını söyleyen Ebu Gayt, İsrail'in Arap sularını güvence altına alan sözleşmeleri ve uluslararası hukuku hiçe saydığını, bu nedenle Arap ülkelerindeki su güvenliğinin tehdit altında olduğunu dile getirdi.

Ebu Gayt, İsrail'de kişi başına içme suyundan alınan pay günde 300 litre iken Filistinlilere düşen payın 15 litre olduğu bilgisini vererek, bunu "bir çeşit zulüm" olarak nitelendirdi.

ARAP BİRLİĞİ SU BAKANLARI KONSEYİ

Başkent Kahire'de gerçekleştirilen Arap Birliği Su Bakanları Konseyinin Sudan başkanlığındaki 8'inci dönem toplantısı sona erdi.

Toplantıda, Birleşmiş Milletlerin (BM) yanı sıra uluslararası hukuk alanında uzman kişiler, uluslararası su uzmanları, bölgesel ve uluslararası kuruluşlar ile finans kurumlarının temsilcileri hazır bulundu.

Kapanış bildirisinde, "İsrail'in Arap ülkelerinin su kaynaklarını çalması ve DEAŞ'ın Irak'taki sulama sistemlerini işgal ve tahrip etmesi" kınandı.

Bildiride, Dicle ve Fırat nehirlerindeki su kaynaklarının korunması konusunda Irak'ın haklarının destekleneceği belirtilerek, "Suların terör aracı olarak ya da sivillerin canlarını ve mallarını tehlikeye atma amacıyla kullanılmaması gerektiği" vurgulandı.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?