banner39

Arap Birliği'nden Mısır'a 'Libya'ya saldırı' desteği

Arap Birliği, "Mısır'ın, Libya'daki meşru yönetimle koordinasyon ve işbirliği içerisinde IŞİD mevzilerine düzenlediği hava saldırısını anlayışla karşılıyoruz" açıklamasını yaptı

Ortadoğu 18.02.2015, 23:09 19.02.2015, 07:44
Arap Birliği'nden Mısır'a 'Libya'ya saldırı' desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği, Mısır'ın "Libya'daki IŞİD hedeflerine" düzenlediği hava saldırısını anlayışla karşıladığını açıkladı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliğinin temsilciler düzeyindeki toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, IŞİD'in, "21 masum Mısırlının ölümüne yol açan çirkin saldırının" kınanarak, işlenen suçun insani değerlere ve tüm semavi dinlerin öğretilerine aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin, bu korkakça terör eylemine karşılık olarak, Libya'daki meşru yönetimle (Temsilciler Meclisi) tam bir koordinasyon ve işbirliği içerisinde Derne şehrindeki terör örgütü IŞİD mevzilerine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısını anlayışla karşılıyoruz" denildi.  

Arap Birliği ile Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmelerinde garanti altına alınan haklar gereği, Mısır'ın ve diğer üye ülkelerin kendini ve vatandaşlarını herhangi bir tehdide karşı korumasının meşru olduğu savunulan açıklamada, Katar'ın söz konusu hava saldırısına yönelik tutumunun ise "çekinceli" olduğu ifade edildi. 

Terör örgütü IŞİD'in Pazar günü, Libya'da kaçırdığı 21 Mısırlıyı öldürdüğünü gösteren video kaydını yayınlamasının ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, "Libya'daki IŞİD hedeflerine" hava saldırısı düzenlemişti.

MISIR'IN LİBYA KRİZİNE İLİŞKİN KARAR TASLAĞI

Bu arada Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedr Abdulati yaptığı yazılı açıklamada, Libya'daki krize ilişkin Mısır'ın BM Güvenlik Konseyi'ne sunmaya çalıştığı karar taslağının, "Libya'daki meşru hükümetin" sorumluluğunu yerine getirmesi için kendisine silah verme yasağının kaldırılmasının yanı sıra oradaki militanlara silahların ulaşma yollarının kesilmesi için deniz ve havanın denetim altında tutulmasını içerdiğini aktardı. 

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri'nin ABD'nin New York kentinde BM Güvenlik Konseyi acil toplantısı öncesi Arap ülkelerinin temsilcileri ile bir araya gelerek Mısır'ın sunmayı planladığı taslağı görüştükleri belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede, BM'deki Arap ülkelerinin temsilcileri, Mısır'ın Libya krizine ilişkin sunmak istediği taslağı, meşru hükümetin terörle mücadelede görevini yerine getirmesi için silahlandırılması da dahil olmak üzere tüm detaylarıyla kabul etti. Arap Birliği ile koordinasyon halinde alınan karar çerçevesinde militanlara silahların gitmemesi için hava ve deniz yollarında gözlemlerin arttırılması öngörülüyor."

ULUSLARARASI KOALİSYON GENELKURMAY BAŞKANLARI TOPLANTISI

Öte yandan IŞİD'e karşı oluşturulan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ülkelerinin genelkurmay başkanları toplantısı Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da başladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, 2 gün sürecek toplantıda son gelişmeler göz önüne alınarak, bölgesel ve uluslararası güvenliğe hizmet edecek adımların belirlenmesi için görüş alışverişinde bulunulacak.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?