banner39

Arap Birliği'nden SMDK'ya 'istisnai davet'

Arap Birliği’nin, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK), ileriki yıllarda düzenlenecek birlik toplantılarına davet ettiği bildirildi.

Ortadoğu 26.03.2014, 19:39 26.03.2014, 19:39
Arap Birliği'nden SMDK'ya 'istisnai davet'

Arap Birliği’nin, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK), ileriki yıllarda düzenlenecek birlik toplantılarına davet ettiği bildirildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, 25. Arap Birliği Zirvesi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında, ”Zirvede, SMDK'nın, herhangi bir kanuni statü tanımlamaksızın, istisnai olarak birlik toplantılarına katılması için davet etme kararı alınmıştır" dedi.

Arabi, geçen yıl Doha'da düzenlenen zirvede, SMDK’nın Arap Birliği toplantılarına katılmasıyla ilgili alınan kararı hatırlatarak, Suriye muhalefetinin toplantılara davet edilmesinin "istisnai" olduğunu dile getirdi.

Kuveyt'te bugün sona eren zirvenin sonuç bildirgesinde, "Suriye rejiminin savunmasız insanlara karşı işlediği cinayetler ve katliamlar kınanırken, Arap Birliği'nde boş kalan Suriye sandalyesi konusuna değinilmeksizin, halkın meşru temsilcisi olarak SMDK’ya verilen desteğin devam ettirileceği" belirtilmişti.

Geçen yıl Doha'da düzenlenen Arap Birliği zirvesinde 2 yıl boş kalan Suriye sandalyesinin SMDK’ya devredilmesi kararı alınmıştı. Kuveyt'teki zirvede ise Suriye sandalyesinin SMDK'ya teslim edilmesi beklenirken, bazı Arap ülkelerinin SMDK'nın statüsünün belirgin olmadığı gerekçesiyle itiraz etmesi sonucu Suriye sandalyesi boş bırakıldı.

HAYAL KIRIKLIĞI

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Katar Büyükelçisi Nizar el-Hiraki Kuveyt'te bugün sona eren zirveye ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "SMDK, Kuveyt zirvesiyle siyasi olarak bir başarı elde edeceğini düşünürken, bugün yayımlanan sonuç bildirgesiyle hayal kırıklığına uğradı" ifadesini kullandı.

Geçen yıl Doha'da düzenlenen zirvede Suriye temsilciliğinin SMDK'ya verildiğini hatırlatan Hiraki, "SMDK, bu zirvede sandalyeyi almasının ardından İslam İşbirliği Teşkilatı ve sonraki adımda da BM'de Suriye'yi temsil etmeyi hedefliyordu. Sonuç bildirgesi hayal kırıklığı yaşattı. Suriye devriminin, Doha zirvesinde elde ettiği başarıyı bir adım geriye götürdü" diye konuştu.

Geçen yıl Doha'da düzenlenen Arap Birliği zivesinde 2 yıl boş kalan Suriye sandalyesinin SMDK'ya devredilmesi kararı alınmıştı. Kuveyt'teki zirvede ise Suriye sandalyesinin SMDK'ya teslim edilmesi beklenirken, bazı Arap ülkelerinin SMDK'nın statüsünün belirgin olmadığı gerekçesiyle itiraz etmesi sonucu Suriye sandalyesi boş bırakıldı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?