banner15

Arap Dünyası'nda düşünce kuruluşları ne iş yapıyor?

Düşünce kuruluşlarının son yıllarda kamuoyunun oluşmasında ve devlet politikalarının yönlendirilmesinde kendini etkili bir biçimde hissettiren nüfuz alanları dikkate alındığında bu kuruluşların çalışma koşullarına ve finansörlerinin etkisine dair yapılan çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu öneme binaen bu çalışmayı DÜBAM okuyucularının ilgisine sunuyoruz.

Arap Dünyası'nda düşünce kuruluşları ne iş yapıyor?

Dünya Bülteni / DUBAM

Bu çalışma, Arap Araştırma ve Politik Çalışmalar Merkezi’nin son günlerde adları sıkça duyulmaya başlayan Arap dünyasındaki araştırma merkezlerinin mevcut durumları ve daha faal bir konuma sahip olmalarının koşullarına dair Halid Velid Mahmud’a hazırlattığı araştırma/raporun özet tercümesidir. Çalışmada Arap araştırma merkezlerinin ve düşünce kuruluşlarının rollerine ve karşı karşıya kaldıkları sorunlara ilişkin tespitler yapılırken özellikle finans probleminin sebep olduğu yabancı karar mercilerinin yörüngesine girme süreçlerine ayna tutulmaktadır.
Arap baharı tartışmalarında Batı’nın doğrudan (askeri) müdahalesi ve dolaylı etkisi tartışılıyor. Arap ayaklanmalarındaki sivil inisiyatifi şekillendiren etmenler ve isyanın zihni zeminini oluşturan faktörler değerlendirildiğinde spotlar Batılı fonların adreslerine çevrilmektedir. Düşünce kuruluşlarının son yıllarda kamuoyunun oluşmasında ve devlet politikalarının yönlendirilmesinde kendini etkili bir biçimde hissettiren nüfuz alanları dikkate alındığında bu kuruluşların çalışma koşullarına ve finansörlerinin etkisine dair yapılan çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu öneme binaen bu çalışmayı DÜBAM okuyucularının ilgisine sunuyoruz.

Raporu okumak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 13:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Karataş
Hüseyin Karataş - 6 yıl Önce

raporu okumak isterdim fakat açılmıyor. sayın editörden rica ediyorum. linki düzeltsinler.

banner39

banner36

banner37

banner35