banner39

Arap dünyasından Türkiye’ye destek

Arap dünyasından, Türkiye’ye uygulanan hukuk dışı yaptırım kararlarına ve Türk lirasına yapılan operasyona karşı destek mesajları geliyor

Ortadoğu 13.08.2018, 10:07
Arap dünyasından Türkiye’ye destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizin ardından gerçekleşen skandal yaptırım kararı ve Türk lirasına operasyon düzenlenmesinin ardından Arap dünyası harekete geçti. Arap ülkelerinin önemli isimleri, sosyal medya hesaplarından destek açıklamaları yaparken, Katar halkı da dolarlarını Türk Lirası'na çeviriyor.

Kuveyt’te de halkın döviz bürolarına giderek dolarlarını Türk lirasına çevirdikleri görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Kuveytli akademisyen Prof. Dr. Hakim el-Mutayri açıklamasında "İslam ümmeti, Amerikalıların ve Batının askeri, ekonomik, siyasi ve hatta düşüncelerimize bile hakim olmak isteyen hegemonyasına karşı özgürleşme savaşı vermektedir. Türkiye'ye yönelik açılan savaş süren bu çatışmanın bir kanıtıdır. İslam ümmetinin Türk halkına ekonomik yönden destek olması, yanında durması şer'i bir hükümdür ve Allah yolunda malınızı harcamak "cihad" etmek hükmünü taşımaktadır. Bu savaş İslam ümmetinin Filistin'den, Afganistan'dan ve Türkiye'den Amerika'nın siyasi, ekonomik işgalinden kurtarma savaşıdır. Bu savaşta İslam ümmetinin ve mülkünün ve kanının ucuz olduğu savaştı " ifadelerini kullandı.

Al Jazeera televizyonun Cezayir asıllı haber spikeri Ania El Afandi ise, sosyal medya hesabı Twitterüzerinden Türkçe bir mesaj paylaşarak, "Türk lirasının dolara karşı değer kaybetmesine sevinen siyonist Araplara iki çift sözüm var... Türk lirası dolara karşı değersiz olabilir ama Türkler, bizlerde ve vatanlarında çok değerliler" dedi.

KATAR HALKI DOLARLARINI TÜRK LİRASINA ÇEVİRİYOR

Katar'da da binlerce insan Türkiye'ye destek olmak adına dövizini bozdurup Türk Lirası almaya başladı. Katar halkı Türkiye’ye desteklerini sosyal medyadan da gösterdi.


 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü