banner15

Arap gençleri siyasete daha da ilgili

Birleşmiş Millet' Arap İnsani Kalkınma Raporu'na göre, Arap Baharı isyanlarının başarısız olmasına rağmen Arap gençlerinin siyasete olan ilgisi daha da arttı.

Arap gençleri siyasete daha da ilgili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler 22 Arap ülkesi için hazırladığı 'Arap İnsani Kalkınma Raporu'na göre, Arap Baharı isyanlarının başarısız olmasından sonra gençler daha da politize oldu. Rapora göre, 2011 yılındaki ayaklanmaların arzulanan değişimi sağlamaktan çok uzakta kalması sonucu gençlerin siyasete ilgisinin azaldığını öne sürülmüştü. BM araştırmacıları ise bu sonuca katılmıyor ve Arap ülkelerinde siyasete katılma imkanları sınırlı kalsa da gençlerin siyasete olan ilgisinin hızla artığını öne sürüyor.

İŞSİZLİK HALA ÇOK BÜYÜK SORUN

Birçok Arap ülkesinde gençlerin “ekmek, özgürlük ve adalet” sloganlarıyla sokaklara dökülmesinden beş sene sonra genç işsizlik oranları hâlâ çok yüksek. Bu oran kadınlar arasında yüzde 47; erkekler arasında ise yüzde 24. Bu rakamlar sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 13 olan dünya ortalamasının oldukça gerisinde.

EĞİTİM ORANLARINDA İLERLEME

Raporda Arap ülkelerinde önceki nesillere kıyasla daha eğitimli ve kentli genç bir nüfusun ortaya çıkmakta olduğu belirtiyor. Ancak bu nüfus, Arap ülkelerinin neredeyse hepsinde gözlemlenen artan gelir eşitsizliği, yavaşlayan büyüme ve azalan iş imkanları gibi sorunlarla boğuşmakta.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 12:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48