banner39

banner35

Arap koalisyonu Husi kampına havadan saldırdı

Yemen'in Beyda kentinde İran destekli Husilerin kontrolündeki bir askeri kampa Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından hava saldırısı yapıldığı aktarıldı.

Ortadoğu 03.01.2022, 11:16
Arap koalisyonu Husi kampına havadan saldırdı

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Arap koalisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Husilerin Beyda'daki Es-Sevadiye askeri kampını silah depolama, tedarik etme ve saldırılar gerçekleştirme amaçlı kullandığı kaydedildi.

Oluşturduğu tehdit nedeniyle Es-Sevadiye askeri kampına hava saldırıları düzenlendiği belirtilen açıklamada, "Operasyonda uluslararası hukuka uygun gerekli tüm önlemleri aldık." ifadesine yer verildi.

Husilerden ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, yaklaşık 7 yıldır İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümet güçlerine destek verdiğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?