banner39

Arap Parlamentosu İran'a karşı ortak tavır istedi

Arap Parlamentosu tarafından yapılan açıklamada Arap ülkelerinin İran'a karşı ortak tavır alması gerektiği ifade edildi

Ortadoğu 10.01.2016, 10:46 10.01.2016, 11:05
Arap Parlamentosu İran'a karşı ortak tavır istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Parlamentosu, Arap ülkelerine, İran'a karşı ortak tavır alma çağrısı yaptı.

Arap Parlamentosu Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkez binasında Ahmed el-Cervan başkanlığında düzenlediği toplantıda, İran ile Suudi Arabistan arasında gerginleşen ilişkileri ele aldı.

Toplantı sonrasında parlamento tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İran'ın Suudi Arabistan'a karşı takındığı tavrı ve Tahran ile Meşhed'deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına düzenlenen saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılar uluslararası sözleşmeler ve örfe aykırıdır" ifadesi kullanıldı.

İran'ın Suudi Arabistan'ın egemenliğini ihlal ettiği, Arap ülkelerinin içişlerine karıştığı ve ulusal güvenliklerini tehlikeye attığına iddia edilen açıklamada, Arap Birliği Konseyi, İran'ın bölgede nüfuzunu artırmasına karşılık net bir tavır takınmaya çağrıldı.

Suudi Arabistan yönetimi, aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Riyad yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?