Arap Parlamentosu'ndan Esad'a baskı çağrısı

Arap Parlamentosu, BM, AB ve diğer uluslararası gruplara Esad'a baskı için çağrı yaptı

Arap Parlamentosu'ndan Esad'a baskı çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Parlamentosu, uluslararası toplumu, hava saldırılarına son vermesi için Esad rejimi ve ona destek verenlere baskı yapmaya çağırdı.

Arap Parlamentosu Başkanı Ahmed bin Muhammed el-Cervan yaptığı yazılı açıklamada, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Latin Amerika, Avrupa Birliği (AB), Afrika ve Asya parlamentolarına, sivil halka yönelik hava saldırılarını durdurması için Esad rejimi ve destekçilerine baskı yapma çağırısı yaptı.

Cervan, "Arap Parlamentosu, Suriye'deki krizin barışçıl yollarla çözümü için yürütülen müzakerelerle eş zamanlı olarak hava saldırılarının durmasını istiyor" ifadesini kullandı.

Saldırıların durmasının, Suriyelilerin sıkıntılarının sona ermesi ve barışın sağlanması için atılacak ilk adım olduğunun altını çizen Cervan, Arap Parlamentosu'nun bu amacın gerçekleşmesi için söz konusu parlamentolarla çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin, sivillere yönelik saldırılardan başta Esad rejimini sorumlu tuttuğunu, Rusya'nın da aralarında bulunduğu rejimin destekçilerinin de bu saldırılarda payı olduğunu söylemişti. 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) verilerine göre, Rusya'nın eylül ayında başlattığı saldırılarda şu ana kadar bin 730 Suriyeli hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 09:40
banner53
YORUM EKLE

banner39