banner39

Ashton: Mursi taviz vermeye hazır

AB Temsilcisi Ashton, Mısırlı muhalif liderlere Mursi'nin taviz vermeye ve diyaloğa hazır olduğunu söylediğini aktardı

Ortadoğu 09.04.2013, 08:46 09.04.2013, 08:46
Ashton: Mursi taviz vermeye hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton'un Mısır'da görüştüğü muhalif parti liderlerine, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin diyaloğun önünü açmak için bazı tavizler vermeye hazır olduğunu söylediği bildirildi.

Özgür Mısırlılar Partisi Başkanı ve Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) liderlerinden Ahmed Said, "Ashton bize, Mursi'nin muhalefetin gelecek parlamento seçimlerine katılması ve ülkedeki krizin çözümü için bazı tavizler vereceğini aktardı" dedi.

Ülkedeki son durumu ve Ashton görüşmesini değerlendiren Said, şunları söyledi:

"Mısır'da yürütme organı ve hükümet başarılı olamadı. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Mursi, başarılı olduğunu, kendisinin ise halkın emellerini gerçekleştirmek için çalıştığını iddia ediyor. Mısır kamuoyu, Hişam Kandil hükümetini başarısız olarak görüyor. Bu sebeple Mursi'nin devlet yıkılmadan hemen harekete geçmesi gerekir. Ashton'la bunları konuştuk, ayrıca ülkede emniyetin olmaması, Kıpti Katedrali çevresinde yaşanan çatışmalardaki dehşet sahnelerinde bir kez daha ortaya çıktı. Bunları konuştuk."

Yargıdaki sorunlara da değinen Said, "Bunların yanında yargı organı içindeki bölünmeler, başsavcı krizinin çözülmesini zorunlu hale getirdi. Kahire İstinaf Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Talat Abdullah'ı başsavcı olarak atama kararını iptal etmişti. Başsavcı Talat Abdullah'ın azledilmesi gerekir" diye konuştu.

HİŞAM KANDİL HÜKÜMETİNE ALTERNATİF TARAFSIZ HÜKÜMET TALEBİ

Demokratik Mısır Partisi Başkanı ve UKC liderlerinden Muhammed Ebu el-Gar da ''Ashton'a Hişam Kandil hükümetine alternatif tarafsız bir hükümet kurulması ve Başsavcı Abdullah'ın azledilmesi halinde gelecek ekim ayında parlamento seçimlerine katılabileceğimiz yönündeki görüşümü aktardım" ifadesini kullandı.

Gar, "Ashton, 'UKC liderlerinin çoğu, ülkedeki idarenin kötü olduğu konusunda hemfikir' dedi" değerlendirmesinde bulundu.

Mısır'da muhalefet, "kesin tarihi belli olmayan parlamento seçimlerine katılmak ve cumhurbaşkanlığı ile diyaloğa girmek için Başsavcı Talat Abdullah'ın görevine son verilmesi, Hişam Kandil hükümetinin feshedilmesi, seçimin şeffaf bir şekilde yürütüleceğinin garanti edilmesi, seçim kanununun değiştirilmesi" gibi bazı şartlar öne sürmüştü.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından dün kabul edilen Ashton, daha sonra UKC liderleriyle bir araya gelmişti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, temaslarını tamamlamasının ardından Mısır'dan ayrıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?