banner39

Aşırı sağcılardan Livni'ye ölüm tehdidi

Filistinli 26 mahkumun serbest bırakılması kararını imzalayan İsraili bakan Tzipi Livni, Facebook özürinden ölümle tehdit edildi

Ortadoğu 29.10.2013, 10:01 29.10.2013, 10:12
Aşırı sağcılardan Livni'ye ölüm tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, 26 Filistinli mahkumu daha serbest bırakmaya hazırlanırken kararın altında imzası bulunan İsrail Adalet Bakanı Livni ise ölüm tehditleri alıyor.

Oslo Anlaşması'ndan önce tutuklanan Filistinlilerin bu gece yarısından sonra salıverilecekleri açıklanırken, kararın altında imzası bulunan İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni'nin aşırı sağcı gruplar tarafından sosyal paylaşım ağı Facebook hesabı üzerinden ölümle tehdit edildiği, İsrail polisinin olayla ilgili soruşturma başlattığı ifade edildi.

Öte yandan serbest bırakılması beklenen 26 tutuklunun Ramallah'taki Ofer Hapishanesine nakledildiğini ve diğer mahkumlarla görüşmemeleri için ayrı bir bölümde tutulduğunu bildirildi.

İsrail'in söz konusu tahliye öncesi ailelerin muhtemel temyiz talebine zaman tanımak için isimlerin açıklanmasından sonra en az 48 saat beklemesi gerekiyor. Önceki tahliyede Anayasa mahkemesi temyiz başvurularını reddetmişti, benzer bir durum bu kez de gerçekleşebilir.

Serbest bırakılacak Filistinliler için Ramallah'taki Mukataa Meydanı'nda resmi tören ve kutlamaların düzenleneceği kaydedilirken, karara tepki gösteren İsrailliler de Ofer Hapishanesi önünde toplandı.

Gösteriye, İsrail Bayındırlık Bakanı Nafatali Benet'in liderliğini yaptığı aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi üyesi Uri Uriel ve bazı milletvekilleri de katıldı.Otobüslerle hapishane önüne gelen ve çoğunluğu gençlerden oluşan gösterici grubunun eylemi yaklaşık bir saat sürdü.

Eylemde konuşan Uri Ariel, Yahudiyye ve Samariya'ya (Batı Şeria'ya) döneceğiz. Ürdün Vadisine döneceğiz. Kudüs'te ve Şilo'da her yerde inşa edeceğiz. Kimse Yahudi ulusunu topraklarından uzaklaştıramaz'' dedi.

YENİDEN TUTUKLAMA UYARISI

Öte yandan İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, serbest bırakılanların yeniden İsrail karşıtı bir tutum içine girmeleri halinde tutuklanarak, kalan cezalarını çekmek üzere cezaevine konulacakları kaydedildi.

Serbest bırakılması beklenen 26 Filistinlilerden 5'i Gazze'de, 21'i Batı Şeria'da tutuklanmış, 19 ile 28 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmışlardı.

Ağustos ayında 14'ü Gazze Şeridi'nden, 12'si Batı Şeria'dan 26 mahkum, İsrail yönetimi tarafından serbest bırakılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?