banner15

Asya ülkelerinin gözü İran petrolünde

Nükleer yaptırımların kaldırılmasından sonra birçok ülkenin kapısını çaldığı İran petrollerine Sri Lanka ve Tayvan da talip oldu.

Asya ülkelerinin gözü İran petrolünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'a nükleer yaptırımların kaldırılmasının ardından Tayvan ve Sri Lanka bu ülkeden petrol ithalatını arttırmak istiyor.

İranlı ajanslara konuşan Milli Petrol Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Seyyid Muhsin Kemsari, İran'ın Tayvan’a İhracat yaptığı petrol miktarının iki katına çıkacağını belirterek, şunları kaydetti: "Yaptırımlar döneminde İran’nın Tayvan’a yaptığı petrol ihracatı durdurulmamıştı, lakin yaptırımların kaldırılmasından sonra İran’ın Doğu Asya’ya ihracat yaptığı petrol miktarında artış yaşandı. Tayvan’a ihraç ettiğimiz ham petrol değeriyle ilgili şu an bir rakam söyleyemeyiz, ancak geçen birkaç ay boyunca İran’ın bu ülkeye ihracat yaptığı petrol miktarında yüzde 100 artış kaydedildi." dedi.

SRİ LANKA'YA PETROL İHRACATI

İran'ın Sri Lanka’ya petrol ihracatı işlemlerini başlatmadığını ifade eden Kemsari, “Sri Lanka’ya petrol ihracatının yeniden başlatılması için bu ülkenin yetkilileriyle temas halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Yaptırımlardan önce İran’ın Sri Lanka’ye petrol iharaç ettiğini hatırlatan Muhsin Kemsari, “Ülkemize karşı uygulanan yaptırımların ardından İran yerine artık Suudi Arabistan ile Umman gibi ülkeler Sri Lanka’ya petrol ihraç ettiler” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48