Atılan füzeler ABD ve İsrail'in çıktı

Rusya'nın Doğu Akdeniz'e doğru fırlatıldığını bildirdiği füzeler ABD ve İsrail'in çıktı: İsrail, Akdeniz'de ABD ile ortak füze denemesi yaptıklarını açıkladı.

Atılan füzeler ABD ve İsrail'in çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ruslar tarafından sabah saatlerinde ortaya atılan iki füze ateşlendi iddiasının ardından füzelerden haberi olmadığını söyleyen İsrail, şimdi de ABD ile ortak füze tatbikatı yaptıklarını duyurdu.

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü Tal Bentov, ''Rusya'nın tespit ettiği füzeler, İsrail ve ABD'nin Akdeniz'de ortak olarak deneme amaçlı attığı füzelerdir'' dedi.

İsrail Savunma Bakanlığı, denemenin yerel saatle 9:15'te yapıldığını kaydetti. Bu saatin Rusya'nın Akdeniz'de iki füze tespit ettiğini açıkladığı sıradaki Moskova yerel saatiyle uyuştuğu belirtildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa Karargahı Sözcüsü ise Akdeniz'de ABD gemilerinden füze ateşlenmediğini söyledi. Sözcü konuyla ilgili başka yorum yapmadı.

İSRAİL: SPARROW FÜZESİ DENEDİK

İlerleyen saatlerde ise İsrail Savunma Bakanlığı, Akdeniz'de Amerika Birleşik Devletleri'yle (ABD) ortak füze denemesi yaptıklarını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İsrail Füze Savunma Organizasyonu (IMDO) ve ABD Savunma Ajansı, Sparrow füzelerinin denemesini başarıyla tamamlamışlardır" denildi.

 

Sparrow füzelerinin Akdeniz üzerinde ilk test uçuşunu yaptığı aktarılan açıklamada, "Saat 09:15'te test planı çerçevesinde ateşlenen Sparrow füze sistemi, IMDO ve ABD savunma Ajansı yetkilileri tarafından uçuş testini, tüm operasyonel unsurlar içerisinde hareket ettirerek tamamladı" ifadelerine yer verildi.

 

 


Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39