Atzmon: Goldstone'u parçaladılar

Gazze'de savaş suçu işlendiğine dair raporu konusunda çark eden BM raportörünü sert ifadelerle eleştiren Atzmon, U-dönüşünün siyonist baskının son örneği olduğuna dikkat çekti

Atzmon: Goldstone'u parçaladılar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye 2009'da düzenlediği Dökme Kurşun operasyonuyla ilgili hazırladığı rapordan geri adım atan ve "Şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim, ortaya farklı bir belge çıkardı" diyen Güney Afrikalı eski yargıç Richard Goldstone'un açıklamaları, uluslararası arenada tartışılmaya devam ediyor. 

Konuyla ilgili bir makale kaleme alan yahudi yazar ve siyasi aktivist Gilad Atzmon, Goldstonu sert ifadelerle eleştirdi, "merak ediyorum, bin 400 Filistinli'yi soğuk kanlı şekilde öldüren İsrail'in soruşturmalarını bilseydi ne farkı olurdu?" diye sordu.

Goldstone, Washington Post'a yazdığı makalede, kendi evlerinde el-Simouni ailesinin 29 üyesini öldürülmesini ve bu konudaki İsrail soruşturmasının saldırının "bir drone görüntüsünün İsrailli komutan tarafından yanlış yorumlanması sonucu" gerçekleştiği iddiasını örnek göstermişti.

İsrail'in devasa bir savaş suçunu  birkaç düşük rütbeli subaya yıktığı bu "soruşturmayı" örnek göstermesini eleştiren Atzmon, yahudi yargıca, Gazze'ye fosfor bombaları yağdırılması kararının "seçilmiş siyasiler" tarafından alındığını, İsrail halkının yüzde 94'ü tarafından da desteklendiğini hatırlattı.

"SİYONİST KORKAKLIĞI"

"Yahudi devletinin, Yahudi halkı adına işlenen zulümler için sorumluluk kabul etmekte başarısız olarak Siyonist korkaklığın tipik bir hareketini ortaya koyduğunu" belirten Atzmon, Goldstone'u "Hamas'tan da aynı şeyi istemekle, kendisi gibi çark etmesini beklemekle" suçladı.

Goldstone'un İsrail militarizmini ve operasyonel felsefe anlayışını anlamadığını kaydeden yahudi yazar, "Gazzeliler öldü, çünkü İsrail bu Yahudi devletinin geleceğinin başkalarının acılarına bağlı olduğuna inanıyor" dedi.

"BASKI PARAMPARÇA ETTİ"

Atzmon, Goldstone raporunun İsrail militarizmi içine aşılanmış olan suçları ortaya koyduğunu ve son girişimin bu gerçeği değiştiremeyeceğini de belirtti.

Goldstone'un çark etmekten başka çaresi olmadığına da dikkat çeken ahudi yazar, siyonist baskıyla ilgili şu ifadeleri kullandı.

Muhalifler karşı Yahudi düşmanlığının tarihi uzun yıllardır ciddi şekilde yerleşti, ve son iki yılda Goldstone ve ailesi büyük bir baskı ve sosyal dışlanmaya maruz kaldılar. Goldstone'un paramparça edilmesi ihtimali çok fazlaydı. Ama dönüşü olmayan noktaya ulaştığımızı itiraf vakti geldi: entellektüel, ruhani ve ahlaki hayatımızı, her türlü Siyonist ideolojiden, Siyonist görüşlere sahip ve hatta Siyonist felsefeyle ilişkilendirilen insanlardan azad etmek zorundayız."

GOLDSTONE  RAPORU GERİ ÇEKMEYECEKMİŞ

Öte yandan, Richard Goldstone'un, kritik öneme sahip BM raporunu geri çekmeyi planlamadığı kaydedildi.

Goldstone, California eyaletinin Palo Alto kentindeki Stan Ford Üniversitesi'nden Associated Press'e telefonla yaptığı açıklamada, raporu geri çekmeyi planlamadığını belirterek, İsrail İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai'nin pazar günü kendisini telefonla arayarak Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesi için teşekkür ettiğini, ancak Yişai ile telefonda raporu tartışmadığını söyledi.

Yişai'nin kendisini İsrail'e davet ettiğini teyit eden Yargıç Goldstone, bu daveti kabul ettiğini, ancak Temmuz'dan önce İsrail'e gelemeyeceğini belirttiğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:44
banner53
YORUM EKLE

banner39