Avde: Bana yönelttiğiniz suçlama Sisi'ye daha uygun

Eski Mısır Tedarik Bakanı Avde, Başsavcılık'ın kendisine yönelik "anayasada değişiklik yapmak amacıyla silahlı çete kurma" suçlamasının "Abdulfettah es-Sisi'ye daha uygun" olduğunu söyledi

Avde: Bana yönelttiğiniz suçlama Sisi'ye daha uygun

Avde'nin avukatı Ahmed Ebu el-Ala Mazi, Başsavcı Muhammed ez-Zari'nin anayasada değişiklik yapmak amacıyla silahlı çete kurma suçlaması karşısında eski bakanın, "Bu suçlamalar Sisi'ye daha uygun, sanırım bu suçlamayla Sisi'yi kastediyorsun" şeklinde cevap verdiğini ifade etti.

Halihazırda Mısır Tedarik Bakanı'yım

Mazi, Avde'nin soruşturma sırasında kimlik bilgileri ve görevi hakkında başsavcılık tarafından yöneltilen sorulara, "Halihazırda Mısır Tedarik Bakanı'yım. Çünkü ülkenin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, benden sonra söz konusu göreve bir bakan atamadı" şeklinde cevapladığını dile getirdi.

Askeri darbeyi gerçekleştirmek için bu kesimden yararlandı

Avukat Mazi, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminin Tedarik Bakanı Avde'nin, "30 Haziran'da düzenlenen gösterilerde bir grup, erken cumhurbaşkanlığı seçimleri talebiyle sokaklara çıkarken, başka bir grup ise ordunun siyasete müdahale etmesini istedi. İşte Sisi, askeri darbeyi gerçekleştirmek için bu kesimden yararlandı" şeklinde konuştuğunu kaydetti. Başsavcılıktan ise konu hakkında açıklama yapılmadı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 17:10
banner53
YORUM EKLE

banner39