banner39

Avigdor Lieberman istifa ediyor

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, kendisine yöneltilen suçlamalardan dolayı istifa edecek

Ortadoğu 14.12.2012, 16:14 14.12.2012, 17:57
Avigdor Lieberman istifa ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman görevinden istifa edecek.

İsrail merkezli YNet Haber Sitesi'nin haberine göre Lieberman, hakkındaki suçlamalar dolayısıyla istifa edeceğini açıkladı. Lieberman, yaptığı kısa açıklamada suçlamaların görevini sürdürmesine engel teşkil etmediği halde istifa kararı aldığını söyledi.

Liberman, 2001 ve 2008 yılları arasında kabine üyesi olduğu dönemde iş adamlarından milyonlarca dolar rüşvet almakla suçlanıyor. İsrail mahkemesinin davayla ilgili kararını 22 Ocak'taki seçimlerden önce açıklaması bekleniyor.

Lieberman’ın 2001 yılında milletvekili olduktan sonra resmi olarak ayrıldığı şirketleri milletvekilliği sürdüğü halde kontrol etmeye devam ettiği iddia ediliyor.

Şirketlerin hesap hareketlerinin şüphe uyandırdığında inanan savcılar Lieberman’ın bu yolla bazı iş adamlarından para temin ettiğini tahmin ediyor.

Lieberman, hakkındaki bir soruşturmaya ilişkin kendisine bilgi sızdıran İsrailli bir diplomatı haksız yere terfi ettirmekle de suçlanıyor.

İsrailli hukukçular, hakkındaki çoğu suçlamadan beraat eden eski Başbakan Ehud Olmert dahil geçtiğimiz yıllarda yolsuzlukla suçlanan siyasetçilerin bu yolu seçtiğine dikkat çekiyor.

 

SÜRECEK...

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü