banner15

Avusturyalılar mültecilere destek için yürüdü

Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanan yaklaşık 16 bin kişi, hükümetin, sığınmacıları sınırlayan politikalarını "plastik botlarla" protesto etti. "İnsancıl Sığınma Politikası Platformu" tarafından "Birleşmiş Milletler Anti-Irkçılık Günü" dolayısıyla düzenlenen eyleme, siyasetçiler, sanatçılar, insan hakları savunucuları, göçmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Avusturyalılar mültecilere destek için yürüdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanan yaklaşık 16 bin kişi, hükümetin, sığınmacıları sınırlayan politikalarını "plastik botlarla" protesto etti

"İnsancıl Sığınma Politikası Platformu" tarafından "Birleşmiş Milletler Anti-Irkçılık Günü" dolayısıyla düzenlenen eyleme, siyasetçiler, sanatçılar, insan hakları savunucuları, göçmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kalzplatz Meydanı'nda toplanan eylemciler, üzerinde "Mülteciler hoş geldiniz", "Hiçbir insan, yasa dışı değildir", "Avrupa'da duvarlara hayır" ve "Sığınmacılar içeri, ırkçılar dışarı" yazan pankartlar açtı.

Eylem alanına plastik botlar getiren eylemciler, Ege Denizi'ndeki kitlesel sığınmacı ölümlerinin durdurulmasını talep etti.

Eylemciler, burada yaptıkları açıklamada, Avusturya hükümetinin bütün sığınmacılara kapılarını açması, sığınmacılara "yönlendirici değerler" dersi verilmesinin sonlandırılmasını, kamplardaki koşulların iyileştirilmesini ve sığınmacılara yardım edenlerin cezalandırılmasının durdurulmasını istedi.

Hükümetin sığınmacılara 37 bin 500 sınırı getirmesini eleştiren eylemciler, "insanlık dışı politikaların uygulanmasına izin vermeyeceklerini" söyledi.

Eylemciler, sığınmacılar için iş piyasasının açılmasını, asgari geçim hakkının güvenceye alınmasını ve aile bileşimine izin verilmesi istedi.

"Mülteciler hoş geldiniz" ve "Sığınmacılar içeri, ırkçılar dışarı" sloganları atan eylemciler, Avusturya Parlamentosu'na yürüdü.

Parlamento önünde toplanan eylemciler, çözümün karşısında direndiğini ileri sürdükleri Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner'in istifa etmesini istedi.

Bazı sınırlara tel örgüler çeken ve günlük sadece 80 sığınmacı kabul eden Avusturya, 2016 yılı için en fazla 37 bin 500 sığınmacıya iltica hakkı vereceğini açıklamış ve sığınmacılara yapılacak sosyal yardımlarda kesinti yapılmasına ve iltica başvurusu kabul edilen mülteciler için "3 yıllık süreli mültecilik" verilmesini öngören yasal düzenlemeler yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48