banner39

Ayrılan 800 bin kişinin yerine personel bulamıyorlar

Suudi Arabistan'ın, istihdamın yerlileştirilmesi için yabancılara ek vergi ve yerli kotası konması gibi bir dizi önlem alması nedeniyle, 11 milyon yabancı çalışandan 800 bini, son 1 yılda ülkeden çıkış yaptı.

Ortadoğu 12.07.2018, 11:00 12.07.2018, 11:07
Ayrılan 800 bin kişinin yerine personel bulamıyorlar

DünyaBülteni / Haber Merkezi 

Suudi Arabistan'da başta gündelik hayata yönelik kısıtlamaları kaldırma hamleleriyle dikkat çeken Veliaht Prens Muhammed bin Selman (MBS) , ülkenin petrole bağımlı ekonomisini zenginleştirmeye çalışıyor.
 
Uzun süre petrol fiyatlarındaki düşüşle boğuşan ülke ekonomisi bu kez dış yatırımlardaki düşüş ve yüksek sermaye çıkışının kıskacında.
 
2017 yılında ülkedeki doğrudan yabancı yatırım 7.5 milyar dolardan 1.4 milyar dolara inerek son 14 yılın en düşük seviyesini gördü. Uluslararası Finans Enstitüsü verilerine göre sermaye çıkışı 101 milyar doları yani Suudi Arabistan gayrısafi mili hasılasının yüzde 15'ini buldu. 
 
Bu gelişmelerle, 2016 yılının sonundan bu yana ülkedeki 11 milyon yabancı çalışandan 800 bininin Suudi Arabistan'dan ayrıldığı ortaya çıkarken, bu büyük iş gücü çıkışının ardından, özellikle özel sektör istihdamındaki oluşan boşluğun ülke içerisinden ikame edilmesinde zorlanıldığı ve yerli şirketlerin endişe duyduğu belirtiliyor. 
 
Muhammed Bin Selman ise bu tabloyu fırsata çevirerek Suudileştirme ya da resmi adıyla Nitakat denilen istihdamı yerelleştirme programı üzerinde duruyor. Hedef 2020 yılına dek 450 bin Suudi için istihdam üretmek.
 
ÖZEL SEKTÖRE RAĞBET YOK, MEMURİYETTE KALIYORLAR
 
Program kapsamında ülke yabancı personel çalıştıran şirketlere uygulanan resim ve vergiler arttırılıyor, yabancı çalışanların bağımlı kimseleri için ilave harç konuyor ve yabancıların çalışabileceği sektörler kısıtlanıyor. Örneğin perakende ve hizmet sektöründe sadece Suudilerin çalıştırılmasına izin veriliyor. 
 
Mayıs ayı rakamlarına göre son 3 ayda Suudileştirme politikasına uymayan işletmelere 5 binden fazla ceza uygulandı. Telekom, otelcilik, araç kiralama ise cezalarda başı çeken sektörler. 

Muhammed bin Selman'ın bu hamleleri sonucunda, istendiği gibi onbinlerce yabancı çalışan ülkeden ayrılıyor. Yan etkisi ise gayrımenkul sektöründeki düşüş ve boşalan alışveriş merkezleri. Ülkede kalan yabancılar ise resmi verilere göre ağırlıklı olarak düşük maaşlı işlerde çalışan Orta Doğulular ve Asyalılardan oluşuyor. 

banner53
Yorumlar (1)
hanry fonda 3 yıl önce
bu ulkelerde yetismis insan gucu tamamen yabanci isgucune dayanmaktadir.Petrolleri bitince deve g,,tu yaglamaya devam :))))
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?