Azez'de ateşkes sağlandı

Azez'de Irak Şam İslam Devleti ile Kuzey Fırtınası arasında çıkan şiddetli çatışmalarda ateşkes sağlandı, iki taraf elindeki tutukluları teslim edecek

Azez'de ateşkes sağlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'in Azez kentinde Irak Şam İslam Devleti (ISİD) ile Kuzey Fırtınası arasında çıkan çatışma, Tevhid Tugayı'nın iki gün boyunca sürdürdüğü diyalog çerçevesinde sona erdi.

İki tarafın yaptığı yazılı anlaşmadaki maddelere göre, ilk olarak taraflar arasında ateşkes sağlanacak, iki tarafın elinde olan tüm tutuklular 24 saat içinde serbest bırakılacak, tarafların el koyduğu bütün mühimmat ve araçlar teslim edilecek. Azez'de Tevhid Tugayı iki taraf arasında kontrol mekanizması olarak kabul edilecek ve iki taraf arasında oluşacak her hangibir sorunda bütün grupların oluşturduğu mahkemeye başvurulacak.

Şahitler eşliğinde gerçekletirilen anlaşmayla iki grubun elindeki esirler ve el koydukları askeri malzemeleri bırakması bekleniyor.

Irak Şam İslam Devleti ile Kuzey Fırtınası arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle dün Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıktaki Azez'de başlayan ve bugün de süren çatışmalarda 10'dan fazla kişi ölmüştü.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Azez, ÖSO’ya bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı tarafından korunuyordu. Çıkan çatışmada en az 6 kişi öldü, 15 kişi de ISİD tarafından esir alındı. ISİD mensupları daha sonra Azez Hastanesi’nde çalışan, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütüne mensup Alman bir doktoru götürmek istedi. ÖSO buna karşı çıkınca da çatışmalar kısa sürede yayıldı.

ISİD, ardından sınır kapısındaki ÖSO unsurlarına saldırdı. Kuzey Kasırgası ve Tevhid Tugayları tarafından korunan sınır kapısına bu nedenle Yüksek Askeri Konsey tarafından derhal takviye gönderildi. Sınır kapısı halen savunulurken, Azez ise tamamen ISİD’in kontrolüne geçti. Çatışmaların ardından Türkiye Öncüpınar sınır kapısını geçici olarak kapattı. Türkiye’den Suriye’ye geçmek isteyen Suriyeliler, sınırda mahsur kaldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 10:17
banner53
YORUM EKLE

banner39