Baas rejimiyle muhalifler ilk kez bugün buluşuyor

BM Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, dün bir açıklama yaparak, bugün Suriyeli taraflarla aynı odada buluşma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi

Baas rejimiyle muhalifler ilk kez bugün buluşuyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye yönetimi ve muhalefetin temsilcileriyle dün ayrı ayrı yaptığı görüşmelerin ardından tarafların bugün ilk kez “aynı odada” bir araya geleceklerini açıkladı.

Görüşmelerin gelecek hafta sonuna kadar süreceğini söyleyen İbrahimi, sürecin Cenevre Bildirisi temelinde olduğunu, "bunu tarafların çok iyi anladığını ve kabul ettiğini" belirtti.

Cenevre’deki BM binasında Suriyeli taraflarla görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, “Umarım yarınki görüşmemiz çok güzel bir başlangıç olacak ve görüşmelerimiz hafta sonuna kadar sürecek” dedi.

Sürecin zorluklarla dolu olduğunu başından bu yana bildiklerini belirten El İbraimi, “Bu görüşmelerin tek bir dakikası bile kolay değil. Ancak ilerleme sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” diye konuştu.

İbrahimi, "Taraflarla yaptığım görüşmeler cesaret vericiydi. Yarın sabah ve öğleden sonra yapacağımız görüşmeler için sabırsızlanıyoruz" şeklinde konuştu.

Tüm sürecin 2012'de kabul edilen Cenevre Bildirisi temelinde olduğunu belirten İbrahimi, "Sanırım iki taraf da bunu çok iyi anlıyor ve kabul ediyor. Bu görüşmelerimizin temelini oluşturuyor" dedi.

İbrahimi, "Bu bildiriyi onaylayan BM Güvenlik Konseyi'nin kararını uygulayacağız ve taraflar da bunu anlıyor" ifadesini kullandı.

Sürecin kolay olacağını beklemediklerini ve olmayacağını kaydeden İbrahimi, Suriye'de durumun giderek kötüleştiğini, tarafların da bunun bilincinde olduğunu belirtti. 

"Suriye onların ülkesi" diyen İbrahimi, Suriyeli tarafları destekleyenlerin de meselenin öneminin farkında olması ve üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini kaydetti. 

Suriyeli bir gazetecinin, “Cenevre bildirisinde tartışmalı noktalar olduğunu” söylemesi üzerine İbrahimi, şu karşılığı verdi:

“Cenevre deklarasyonunun bazı unsurları üzerinde yorum farklılıkları olduğuna sanırım hiç kimse itiraz etmiyor. Bu görüşmelerimizde bu belirsizlikleri de açıklığa kavuşturmayı istiyoruz. Tüm bunlar için de sizlerin dualarınızı bekliyorum.”

 BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye yönetimi ve muhalifler ile bugün ayrı ayrı yaptığı görüşmelerde temel meselelere girmediklerini, ağırlıklı olarak sürece ilişkin genel konuları ele aldıklarını söyledi.

Cenevre’deki BM binasında Suriyeli taraflarla görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, gazetecilerin sürece ilişkin sorularını yanıtladı.

‘Henüz temel meseleleri konuşmaya başlamadık’ diyen İbrahimi, yarın başlayacak yüz yüze görüşmeler sürecinde her iki taraftan da adımlar beklediğini kaydetti. İbrahimi, “Umarım sürecin yararı için her iki taraf da ödünler verecek” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in bugün yaptığı açıklamada, “Cumartesi gününe kadar ciddi ilerleme olmazsa Cenevre’den ayrılabileceklerini” söylediğinin anımsatılması üzerine İbrahimi, “Her iki taraf da yarın burada olacak. Hiç kimse cumartesi ya da pazar günü buradan ayrılmayacak” ifadesini kullandı.

Görüşmelerde, insani yardımların ulaştırılması, şiddetin son bulması gibi konuları ele alacaklarını belirten BM Temsilcisi İbrahimi, temkinli üslubunu koruyarak, “Tabii bunları görüşüyor olmak, sorunları çözmek anlamına gelmiyor. Ama ilerleme sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Suriye görüşmelerinin ülkede süren “terör saldırılarına bir son verip vermeyeceği” yönündeki bir soru üzerine İbrahimi, “Suriye’de terörün devam etmesini, teröristler dışında hiç kimse istemiyor. Eğer başarılı olursak bu Suriye’yi de terörden kurtaracaktır” dedi.

Suriye resmi haber ajansında çalışan bir gazetecinin, “Suudi Arabistan, Türkiye ve bu sürece dahil diğer ülkelerin teröre destek vermeye son vereceklerine dair işaretler var mı?” şeklindeki sorusuna ise İbrahimi, “Rica ediyorum, bu tür soruları sormanın hiç anlamı yok” karşılığını verdi.

Bir gazetecinin, Suriye görüşmelerinin başarısız olması durumunda “istifa edip etmeyeceği” sorusuna karşılık olarak da İbrahimi, “ Benimki gibi bir pozisyonda görev yaptığınızda, çözüme ulaşana kadar, çözüm için her şeyi yapana kadar, istifadan asla söz etmezsiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 09:01
banner53
YORUM EKLE

banner39