Babül Hava Sınır Kapısı açıldı

Suriye-Türkiye sınırındaki Babül Hava Sınır Kapısı, Esed rejimi karşıtı gruplar arasındaki çatışmaların sona ermesinin ardından yeniden hizmete girdi

Babül Hava Sınır Kapısı açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esed rejimi karşıtı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle kapatılan Türkiye'nin Cilvegözü Sınır Kapısı karşısındaki Babül Hava Sınır Kapısı, giriş çıkışlara açıldı.

Babül Hava Sınır Kapısı Müdür Yardımcısı Muhammed Hasan Abidin yaptığı açıklamada, "Çatışmalar nedeniyle kapanan sınır kapısı açıldı. İki sene önce kurulan sivil idare görevine devam ediyor." dedi.

Sınır kapısında giriş ve çıkış işlemleri ile diğer gümrük işlerinin rutin seyrinde yürütüldüğünü söyleyen Abidin, "İnsani yardım malzemesi taşıyan ve ticari tırlar Suriye'ye girmeye başladı." diye konuştu.

Abidin, sınır kapısına yönelik herhangi bir tehdidin olmadığını sözlerine ekledi.

Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam (Şam Kurtuluş Kurulu), üç gün süren çatışmaların ardından, geçen cumartesi anlaşmaya varmıştı.

Taraflar, çatışmaların odağındaki Babül Hava Sınır Kapısı'nın kontrolünün sivil idareye bırakılacağını duyurmuştu.

Babül Hava Sınır Kapısı, insani yardım, bayram için ülkelerine giden Suriye vatandaşlarının dönüşleri ve ticari geçişler için kullanılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 17:09
banner53
YORUM EKLE

banner39