banner39

BAE Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Çalışma dünyası hızla değişiyor; evde, işyerinde ve her yerde özveri devam etmeli

Ortadoğu 07.04.2020, 12:37
BAE Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Çalışma dünyası hızla değişiyor; evde, işyerinde ve her yerde özveri devam etmeli

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Hükümdarı Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, BAE'nin planlanan tüm ulusal projelerin ve tüm Emirlik ve sakinleri için kararlaştırılmış yaşam sağlamayı amaçlayan katma değerli girişimlerin uygulanmasını sürdürdüğünü belirtti.

Şeyh Muhammed 5 Nisan'daki BAE Kabinesi'nin sanal toplantısına başkanlık ederken açıklama yaptı. "BAE Hükümeti'nin güncel gelişmeleri ele alırken gösterdiği esneklik ve hazırlıkla gurur duyuyoruz. Hizmetlerimiz 24 saat devam ediyor."

"Bugün ve her gün yeni şeyler öğreniyoruz. Hizmetlerimizi geliştirmeye ve çalışanlarımıza hizmet edecek araçlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz. Hükümet çalışmasının gerçek değeri, ülkeye ve vatandaşlarımızın ve sakinlerimizin hayatına kattığımız şeydir. Mevcut koşullar altında, halkımıza onları desteklemek ve kendilerine sunulan hizmetleri kolaylaştırmak için daha etkin bir şekilde ulaşmak istiyoruz."

"Çalışma dünyası hızla değişiyor; evde, işyerinde ve her yerde özveri devam etmek zorunda. Hükümet çalışma sistemimizi değiştirmemiz gerekiyorsa, tereddüt etmeden bunu yapacağız." dedi.

Toplantının başlangıcında, Şeyh Muhammed hükümetin COVID-19'u kontrol altına alma yönündeki son çabaları hakkında birkaç bakan tarafından bilgilendirildi. Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nın ülke dışındaki BAE vatandaşlarıyla iletişim kurmak ve güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlamak için alınan önlemleri vurguladı.

Şeyh Abdullah bin Zayed, koronavirüs salgının önlenmesi için yapılan küresel çabalar ışığında BAE diplomatik ve konsolosluklarının koşullarından da bahsetti.

Sağlık ve Önleme Bakanı Abdul Rahman bin Muhammad Al Owais, ülkenin sağlık sektöründeki en son gelişmelerden ve koronavirüsün yayılmasını sınırlama çabalarından bahsetti.

Bakan, "Bakanlık, ortaklarıyla işbirliği içinde, mevcut zorluklarla yüzleşmek için mevcut tüm kapasiteleri ve enerjileri kullanmak için çalışıyor." diyerek ülkenin liderliğinin desteği ve hükümet ve sağlık kurumlarının uyumlu çabaları sayesinde BAE'nin pandeminin yansımalarıyla başa çıkabileceğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Hussain bin Ibrahim Al Hammadi, öğretmenlerin görevlerini mümkün olan en iyi şekilde yapabilmelerini sağlamak için Bakanlığın final sınavlarını içeren tedbirlerini ve şimdiye kadar modern teknolojinin kullanımı da dahil olmak üzere uzaktan eğitim sistemini değerlendirmesini de gözden geçirdi.

Ekonomi Bakanı Sultan bin Saeed Al Mansouri, Bakanlar Kurulu'na bugüne kadar 126,5 milyar AED toplam değerinde sağlanan teşvik paketlerinin, COVID-19'un ekonomik sektörler üzerindeki etkisinin azaltılmasına ve iş ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına önemli katkıda bulunacağını söyledi.

Al Mansour, bakanlığın Ulusal KOBİ Programından sorumlu yetkilileri, girişimcilik sektörü üzerindeki etkiyi tanımlamak ve ölçmek için federal ve yerel paydaşlarla koordine etmektedir ve mevcut krizin getirdiği zorluklarla başa çıkabilmeleri için işletme maliyetlerini düşürecek çözümler üretmekte olduğunu ekledi.

Bakan ayrıca, COVID-19 salgınının ülke ekonomisine etkisini ele almak üzere Bakanlar Kurulu tarafından kurulan komitenin şu anda insan kaynakları ve ekonomi sektörü üzerindeki olumsuz sonuçları azaltmak için ek önlemler üzerinde çalıştığını söyledi.

Enerji ve Sanayi Bakanı Suhail bin Muhammed Faraj Faris Al Mazrouei, bakanlığının sanayi sektörü ile koordineli olarak gösterdiği çabaları gözden geçirdi.

Al Mazrouei, "BAE umut vadeden bir sanayi sektörüne sahip ve ekonomik çeşitliliği sürdürecek kaynaklara sahibiz." diyerek bakanlığın, yerel pazarların tüm gerekli ürünlerin yeterli stokuna sahip olmasını sağlamak için mevcut yerel üretim seviyelerini düzenli olarak değerlendirmek üzere Ulusal Sanayi Koordinasyon Konseyi ile koordinasyon sağladığını da sözlerine ekledi.

Bakan, şu anda bakanlığa kayıtlı 500'den fazla Yiyecek ve İçecek tesisinin yerel pazar talebini ve dış pazarlara ihracatı karşılamak için faaliyette olduğunu açıkladı.

70 ulusal tesisin tıbbi sektöre gerekli tüm ekipman, ilaç, çözüm ve oksijen gibi tıbbi gazları sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Kimlik ve Vatandaşlık Federal Kurumu (ICA) Başkanı Ali Mohammed Al Shamsi, BAE'nin tüm ziyaretçilerine ve sakinlerine, özellikle hava trafiğinin askıya alınması ile ilgili olarak, uluslararası düzeyde alınan ihtiyati önlemlerin etkisini azaltmak için gerekli destek sağlanmaya devam edileceğini söyledi.

Vize verilmesinin durdurulmasına yönelik yansımaları gözden geçirdi ve ICA'a tüm paydaşlara en iyi düzeyde hizmet sunma taahhüdünün vurgulandığını vurguladı.

Toplantının gündeminin bir parçası olarak, Bakanlar Kurulu, COVID-19 ile başa çıkmak için ulusal ihtiyati tedbirler çerçevesinde bir dizi karar ve girişimi onayladı ve bölge sakinlerinin mevcut durumdan kaynaklanan para cezalarından muaf tutulmaları gerektiğine karar verdi.

Bakanlar, COVID-19 ile başa çıkmak için ulusal ihtiyati tedbirler çerçevesinde bir dizi karar ve girişimi onayladı ve konut sakinlerinin mevcut durumdan kaynaklanan para cezalarından muaf tutulması gerektiğini, yıl sonuna kadar para cezası olmadan yenilenecek kimlikleri yönlendirdi.

Kabine ayrıca Enerji ve Sanayi Bakanlığını sağlık sektörünü desteklemek ve gerekli sağlık kaynaklarını sağlamak için bir dizi yerel fabrika ile koordine etmeye yönlendirmiştir.

Yasama ile ilgili olarak, Bakanlar Kurulu, federal ve yerel makamlar arasındaki çabaları birleştirmeyi ve fon yaratma konusunda aralarında koordinasyonu amaçlayan, para toplama ile ilgili bir federal yasa da dahil olmak üzere bir dizi kararı ve mevzuatı onaylamıştır.

Kabine ayrıca, alandaki gelişmelere ve modern kavramlara ayak uydurmak üzere güncellenen ruh sağlığı ile ilgili federal bir yasa çıkarılmasını onayladı, böylece hastanın zihinsel hak ve gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarına ve koşullarına göre uygun sağlık hizmetini sağlamaktır.

Ayrıca, bu tür hizmetlere, bu hizmetleri sunan sağlık pratisyenlerine veya sağlık tesislerine ve bu tür hastalarla ilgilenen diğer organlara uygulanan en iyi sağlık standartlarına uygun olması gerektiğini vurgulamıştır.

Yasama ile ilgili konularda Bakanlar Kurulu, Özel Sağlık Tesisleri Federal Kanunu'nun uygulama yönetmeliklerini onaylamıştır. Ayrıca sağlık sektöründe bilgi teknolojisi ve iletişim kullanımını düzenleyen Federal Yasanın uygulama yönetmelikleri hakkında bir karar verilmesini onaylamıştır.

Kabine ayrıca BAE'nin Mikroorganizmaların Mevduatının Uluslararası Tanınması Hakkında Budapeşte Antlaşması, Denizcilik İddialarının Yükümlülüğünün Sınırlandırılmasına Dair Sözleşmenin tadil edilmesi için 1996 Protokolü, 1976 (LLMC Protokolü) ve Bunker Petrol Kirliliği Hasarına İlişkin Sivil Sorumluluk Uluslararası Sözleşmesi (BUNKER 2001) kabul etmesi de dahil olmak üzere birçok uluslararası anlaşmayı onayladı ve tasdik etti.

Kaynak: wam

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?