banner39

BAE'den önemli isimlere "Karma" operasyonu

BAE için çalışan eski ABD istihbarat operatörlerinin, ülkedeki aktivist, diplomat ve muhalif yabancı liderlerin iPhone marka telefonlarını hacklediği iddia edildi.

Ortadoğu 01.02.2019, 13:05
BAE'den önemli isimlere "Karma" operasyonu

Reuters haber ajansının beş eski operatör ve incelenen belgelere dayandırdığı haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için çalışan eski ABD istihbarat operatörleri 'Karma'' olarak adlandırılan ileri teknoloji casusluk aracıyla ülkedeki aktivist, diplomat ve yabancı liderlerin iPhone'larını hackledi.

Karma olarak adlandırılan siber aracın, Körfez ülkesi BAE'de 2016'dan beri yüzlerce hedefin izlenmesini sağladığı belirtilen haberde, telefonları hacklenen ve izlenen kişiler arasında eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Nobel Barış ödüllü Yemenli insan hakları aktivisti Tevekkül Karman ve Müslüman Kardeşler hareketininden isimlerin de olduğu aktarıldı. 

Karma'nın, Abu Dabi'de BAE güvenlik birimleri ve onlar için çalışan eski ABD istihbarat operatörlerince siber operasyon birimlerinde kullanıldığının altı çizilen haberde, bu casusluk sisteminin 2016 ve 2017'de ise hedef iPhone'lardaki fotoğraf, e-posta, mesaj ve konum bilgisinin tespiti için de kullanıldığı ortaya konuldu.

İsmi açıklanmayan bir istihbarat operatörü, 2017'nin sonlarında Apple'ın güvenlik güncellemelerinin Karma'nın etkinliğini azalttığını söyledi.

Haberde ayrıca Karma gibi sistemlerin aynı anda yüzlerce iPhone'da konum bilgisi, fotoğraf ve mesaja ulaşabildiği belirtildi.

Barack Obama dönemi eski Beyaz Saray siber güvenlik uzmanı Michael Daniel ise, sadece Rusya, Çin, ABD ve yakın müttefikleri gibi yaklaşık 10 ülkenin bu tür silahlar geliştirebilme kapasitesine sahip olduğunun düşünüldüğünü vurguladı.

Haberde, BAE ve Apple yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındığı ifade edildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?