banner39

BAE Dışişleri Bakanı Nahyan üç gün Hindistan'da olacak

BAE Dışişleri Bakanı 7 Temmuz'da 3 günlük Hindistan ziyaretine başlayacak

Ortadoğu 06.07.2019, 09:15
BAE Dışişleri Bakanı Nahyan üç gün Hindistan'da olacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan 7 Temmuz'da Hindistan'a üç günlük bir resmi ziyarette bulunacak.

Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ziyaretin iki tarafa da Kapsamlı Stratejik Ortaklıklarını daha da güçlendirmek için yeni işbirliği alanlarını keşfetme fırsatı sunma amaçlı olduğunu söyledi. Aynı zamanda Uluslararası İşbirliği Bakanı olan Nahyan'a kıdemli bir heyet eşlik edecek.

Ziyaret sırasında Başbakan Narendra Modi ve Dışişleri Bakanı S Jaishankar ile görüşecek. Hindistan ve BAE, Kapsamlı bir Stratejik Ortaklığa yükselen tarihi kültürel, dini ve ekonomik bağlantıların desteklediği sıcak, yakın ve çok yönlü ilişkilerin tadını çıkarıyor.

BAE, Hindistan'ın üçüncü en büyük ticaret ortağı ve dördüncü en büyük enerji tedarikçisidir. Aynı zamanda Hindistan'ın 'Stratejik Petrol Rezervleri' programına katılan ilk ülkedir.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ) başkanı olarak BAE, Mart 2019’da Abu Dabi’deki İKÖ 46. Dışişleri Bakanları toplantısında Hindistan’ı “Onur Konuğu” olarak davet etti. Başbakan Modi, BAE’yi Ağustos 2015’te ziyaret etti; bu iki ülke ilişkilerini Kapsamlı Stratejik Ortaklığa yükseltmeye karar verdi. Başbakan ayrıca Şubat 2018’de BAE’yi ziyaret etmişti.  

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?