banner39

BAE Hükümeti pandemi sonrası bakanlıkları değiştirecek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Âl Mektum, bazı bakanlıkları birleştirme, yapılarını değiştirme şeklinde bazı değişiklikler yapma ihtimaline işaret etti..

Ortadoğu 15.05.2020, 11:53
BAE Hükümeti pandemi sonrası bakanlıkları değiştirecek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Âl Mektum, BAE hükümetinin Covid-19 sonrası stratejini hazırlamak için yaptığı toplantılar neticesinde, hükümet yapısı ve kapsamının gözden geçirileceğini belirterek, bazı bakanlıkları birleştirme, yapılarını değiştirme şeklinde bazı değişiklikler yapma ihtimaline işaret etti.

Şeyh Muhammed bin Raşid, dün söz konusu toplantıların sonuçları hakkında Twitter’da yayınladığı mesajda, “Yeni ve farklı ulusal önceliklere ayak uydurmak için daha çevik, daha esnek ve daha hızlı bir hükümet yapısına ihtiyacımız var.” diyerek, “Kovid-19 sonrasındaki dünyanın, salgın öncesi dünya gibi olacağını düşünenlerin yanıldığını” vurguladı.

Öte yandan, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, Şeyh Muhammed bin Raşid Âl Mektum’un daima zorlukları fırsata dönüştürme çabasında olduğunu söyledi.

Bakan, “Daha önce bir benzeri olmayan bir kriz olarak kabul edilen Koronavirüs salgını karşısında dünyamızın tanık olduğu şey, bu zor insani şartlar ışığında, sağlam dış politikanın önemini ve kritik sonuçlarını açık bir biçimde göstermektedir. Bununla birlikte iç ve dış politika şimdi bu çağda her zamankinden daha fazla derecede dayandığımız bir alana odaklanma ihtiyacı içindedir ki, o da bilimdir” ifadelerine yer verdi.

BAE Dışişleri Bakanı, “Bugün dünyada bilim adamları ve mühendislerin nasıl çalıştıklarına görüyoruz. Neyse ki, değerli ülkemizde, suni solunum cihazları, koruma ve muayene ekipmanlarını sağlanması ve bol bulunması için çalışanlar var.” sözleriyle eklemede bulundu.

Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, “Bugün dünyanın her yanında hayatı yeniden normal seyrine döndürmek için Koronavirüs (Covid-19) şerrinden koruyacak bir aşının geliştirilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Ayrıca, “Virüse karşı verilen şiddetli savaş ışığında, hiçbir insan veya ülkenin diğerlerinden soyutlanmış bir hayat sürmesi mümkün değildir. Bu durum, ülkeler arasındaki işbirliği ve ortaklıkları geliştirmenin önemini ve dünyadaki çeşitli kurumlar ve hükümetler arasında bilim ve araştırma alanlarındaki koordinasyonun sürdürülmesi ihtiyacını açıkça ortaya koyuyor. Zira bu husus içinde bulunduğumuz Koronavirüs krizinin gölgesinde daha da netlik kazandı. Bunun en iyi kanıtı, aşı geliştirme çabaları bağlamında, askeri ve güvenlik anlaşmalarından daha az önemli olmayan, çokuluslu ittifaklar kurmaktır” dedi.

“BU KRİZDE JEOPOLİTİK YENİ BOŞLUKLAR ORTAYA ÇIKTI”

Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, “Bu krizde jeopolitik yeni boşluklar ortaya çıktı. Aslında bu boşluklar son yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştı. Ancak ortaya çıkan kriz, ülkeler arasında tıp ve gıda konusundaki bölünmeler ve gerilimler bunu daha da belirgin hale getirdi. Bu öyle bir senaryonun, içinde bulunduğumuz yılın başında dahi öngörülebilmesi imkansız bir şeydi.

Şayet uluslararası sistemde çatlaklar olduğuna dair açık işaretler varsa, bu durum bizi sadece bu çatlakları kapatmaya çalışmakla kalmayıp aynı zamanda ülkemizde uygun koşulları oluşturmamız için, diğer ülkelerin bu seviyedeki umutsuzluk ve hayal kırıklıklarından kaçınmasına yardımcı olmak için sıradan bir aktör değil, merkezi bir aktör olmaya itmektedir.” dedi.

BAE Dışişleri Bakanı ayrıca, “Bu kriz, tarih boyunca insanların zaferler kazandıkları diğer krizler gibi olacak. Ancak dünya hiçbir zaman krizden önceki dünya gibi olmayacak. Gelecekteki değişiklikler büyük ve derindir. Bu değişikliklerin özellikleri net olarak görünmeyebilir, ancak dünya artık bizim bilim, nitelikli insan kadroları ve sahip olduğumuz liderlikle yükselebileceğimizi çok iyi biliyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kıbrıs Postası

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?