banner39

banner35

BAE ve Rusya destekli Hafter kaybediyor: Çok miktarda mühimmat ele geçirildi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) askeri birlikleri, 13 Nisan Pazartesi günü Halife Hafter'den geri alınan bölgelerde çok miktarda silah ve mühimmat ele geçirildiğini açıkladı.

Ortadoğu 17.04.2020, 08:07 17.04.2020, 15:46
BAE ve Rusya destekli Hafter kaybediyor: Çok miktarda mühimmat ele geçirildi

Libya Savunma Bakanı Yardımcısı Salahaddin Ali en-Nemruş yaptığı yazılı açıklamada, daha önce kullanılmamış, çok sayıda yeni üretim silah ve mühimmat ele geçirdiklerini belirtti.

Söz konusu silahların Arap ülkeleri aracılığı ile Libya’ya getirildiğini bildiklerini ifade eden Nemruş, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin elinden geri aldıkları şehirlerde çok sayıda milisi de esir aldıklarını duyurdu.

Operasyonlarda ele geçirilen silahlar ile esir alınan milislerin sayısı ve uyrukları hakkında detay vermeyen Nemruş açıklamasında, ele geçirilen bölgeler ile ilgili uzun zamandan beri harekât planı yaptıklarını ve Savunma Bakanlığında çok sayıda toplantı düzenlediklerini aktardı.

Libya hükümet güçleri, 13 Nisan Pazartesi sabahı “Barış Fırtınası” operasyonu kapsamında önce Surman beldesini ele geçirmiş, ardından bölgenin en büyük şehri olan Sabrata’da kontrolü sağlamıştı. 3 bin kilometre karelik alanda tekrar hakimiyeti sağlayan Libya hükümet güçleri, başkent Trablus’tan Tunus’a kadar olan bütün sahil bölgesini kontrol altına almıştı.

LİBYA HÜKÜMET GÜÇLERİ BAE'YE AİT İHA DÜŞÜRDÜKLERİNİ DUYURDU

Başkent Trablus'un güneyindeki Ayn Zara bölgesi komutanı Yusuf el-Emin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hükümet güçleri, Ayn Zara'da BAE'ye ait bir İHA düşürdü." ifadesini kullandı.

UMH'nin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mecii de yaptığı açıklamada, hükümet güçlerinin Trablus'un güneyinde ilerleme kaydettiğini belirtti.

UMH birliklerinin yeniden kontrolü sağladığı bölgelerde varlıklarını güçlendirdiğini ifade eden Mecii, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin daha önce bu bölgeleri kullanarak sivillerin hayatını tehdit ettiğini kaydetti.

UMH'NİN ÜLKENİN BATISINDAKİ İLERLEYİŞİ

UMH güçleri, 13 Nisan Pazartesi sabahı “Barış Fırtınası” operasyonu kapsamında yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter milislerinden temizleyerek büyük bir başarıya imza atmıştı.

Başkent Trablus'tan Tunus sınırına kadarki bölgede Sabrata ve Surman başta olmak üzere 7 belde ve bir şehri, Hafter milislerinden geri alan UMH, ülkenin batısındaki sahil şeridi boyunca kontrolü sağlamıştı.

Yorumlar (1)
Süleyman Şah 2 yıl önce
hafter denen eşkiya kaçacak delik bile bulamayacaktır,kellesi her an alınabilir...tabi savaşa katılıyorsa,uzaktan kumandayla savaş kazanamaz...
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?