banner39

BAE, Yemen savaşından çekiliyor

Birleşik Arap Emirlikleri veliahtı Mohammed bin Zayed Al Nahyan Yemen savaşının bittiğini söyleyerek "BAE askerleri çekiliyor" dedi.

Ortadoğu 16.06.2016, 14:24 16.06.2016, 19:08
BAE, Yemen savaşından çekiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, BAE açısından Yemen'deki savaşının sona erdiğini, Kararlılık Fırtınası operasyonunun da hedeflerine ulaştığını söyledi.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in de hazır bulunduğu, "Zorunlu karar; Koalisyon, BAE ve Yemen Krizi" başlıklı konferansta konuşan Karkaş, "BAE açısından Yemen'deki savaş sona erdi, Kararlılık Fırtınası operasyonu da hedeflerine ulaştı. Bundan sonra ise siyasi istikrarın sağlanması, meşru yönetimin ülkenin temel ihtiyaçlarını karşılaması ve tekrar kontrolü ele almasını içeren siyasi süreç başladı." dedi.

Karkaş, BAE'nin de katılımı ile gerçekleştirilen Kararlılık Fırtınası operasyonu ile tüm askeri hedeflere ulaşıldığını, Yemen'in birçok kentinin Husilerden kurtarıldığını, Mukella kentinin ise El-Kaide militanlarından temizlendiğini ifade etti.

Husilerin, İran destekli mezhep faktörü ve ele geçirdikleri devlete ait silahları kullanarak darbe yaptıklarını vurgulayan Karkaş, bazı kabile ve dış güçlerin de bu darbeye destek vererek ''İran devrimi'' benzeri bir yapıyı ortaya çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yemen'deki yönetimin diaspora ve otellerde kalarak meşruiyetini sağlayamayacağını ifade eden Karkaş, yönetimin meşruiyetini Yemen topraklarında darbecilere karşı durarak elde edebileceğini ve bu gerçeği de BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in ilk başlardan bu yana anladığını belirtti.

Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon güçleri tarafından Kararlılık Fırtınası adıyla düzenlenen operasyonlarda BAE'nin 80 civarında askerinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Askerlerin büyük bir kısmı Eylül 2015'te Ma'rib kentindeki Safir Askeri Üssüne düzenlenen balistik füze saldırısında yaşamlarını yitirmişti. Son haftalarda devam eden operasyonlarda BAE'ye ait 2 helikopter de düşmüştü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?